Co wpływa na wysokość oceny punktowej?

Informacje wpływające na wysokość oceny punktowej można podzielić na 4 grupy.

Terminowość

Czy spłacasz swoje kredyty bez opóźnień?

Jeśli wszystko spłacasz w terminie, podnosi to Twoją ocenę punktową. Jeśli przytrafiły Ci się opóźnienia, ocena może być niższa. Wszystko zależy od tego, jak często zdarza Ci się przekraczać termin płatności, jak długie są opóźnienia i na jaką kwotę.

Im szybciej spłacasz ewentualne zaległości, tym większa szansa na poprawę oceny punktowej.

Korzystanie

W jakim stopniu korzystasz z kart kredytowych i kredytów konsumpcyjnych.

Jeśli często maksymalnie wykorzystujesz środki na karcie kredytowej i przyznane limity kredytowe, to takie zachowanie oceniane jest jako bardziej ryzykowne.

Limity obniżają Twój scoring, dopóki ich nie spłacisz. Umiarkowane wykorzystanie limitów wpływa pozytywnie na ocenę punktową.

Wnioskowanie

Jak często w ciągu ostatnich 12 miesięcy składałeś wnioski o kredyt.

Jeśli w krótkim czasie ubiegasz się o kilka kredytów, i dostajesz decyzje odmowne, to takie zachowanie oceniane jest jako bardziej ryzykowne. Może więc obniżyć Twoją ocenę punktową.

Wnioski o ten sam rodzaj kredytu (np. kredyt gotówkowy) złożone w krótkim czasie (do 14 dni) są traktowane jako jedno zapytanie kredytowe. Przy poszukiwaniu kredytu możesz więc porównać oferty bez obniżania swojej oceny punktowej.

Doświadczenie

Od jak dawna korzystasz z kredytów?

Im dłuższa historia terminowo spłacanych kredytów, tym lepiej - bo statystycznie oznacza niższe ryzyko kredytowe.

Aby Twoje spłacone zobowiązania były brane pod uwagę przy naliczaniu oceny punktowej, musisz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych o nich. Bez tej zgody spłacone w terminie kredyty stają się „niewidoczne” w Twojej historii kredytowej. Jeśli wszystko spłacałeś w terminie, warto wyrazić tę zgodę, bo w ten sposób masz szansę na poprawienie oceny.

Przeczytaj również