Cyberbezpieczeństwo– najczęstsze zagrożenia i jak się przed nimi chronić

W dobie cyfryzacji cyberbezpieczeństwo staje się jednym z ważniejszych wyzwań. Każdego dnia w sieci przetwarzana jest olbrzymia ilość danych, w tym tych wrażliwych. Jeśli dostaną się one w niepowołane ręce, może to oznaczać  ogromne kłopoty– także dla Ciebie. Jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci? Jak się przed nimi chronić?

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest cyberbezpieczeństwo. To pojęcie można zdefiniować jako zbiór praktyk, środków i technologii mających na celu ochronę komputerów, sieci, programów oraz danych przed nieautoryzowanym dostępem, atakami i uszkodzeniami. Bezpieczeństwo w sieci zależy więc również od Ciebie od tego, czy znasz zagrożenia, sposoby działania oszustów i wiesz, jak się przed nimi ustrzec. Ale sama świadomość i ostrożność nie wystarczą. Jesteś bowiem narażany na niebezpieczeństwa zupełnie niezależne od Twoich działań – mowa tu np. o wyciekach danych, a ściślej mówiąc o wykorzystaniu tych danych do popełnienia przestępstwa.

Cyberbezpieczeństwo: rodzaje zagrożeń w sieci

Ogromna ilość danych przetwarzanych cyfrowo stanowi „łakomy kąsek” dla oszustów, handlarzy danymi, hakerów itp. Tak naprawdę cyberzagrożenia mogą przyjmować wiele różnych postaci. Które z nich są najczęściej spotykane?

Próby wyłudzenia loginu i hasła

Jednym z częstych działań cyberprzestępców są próby wyłudzenia loginów i haseł do rozmaitych systemów (także np. kont bankowych). Oszuści mogą podszywać się pod bank, policję, kurierów i wiele innych zaufanych instytucji oraz firm. Często działają, wysyłając użytkownikom e-maile czy SMS-y, a także tworząc fałszywe strony internetowe, które do złudzenia przypominają prawdziwe serwisy. Czasami w ten sam sposób dokonuje się te bezpośrednich wyłudzeń – np. prosząc o przelew lub podanie danych do transakcji. Oszuści wykorzystują socjotechniki i liczą, że działając w emocjach, dostosujesz się do ich próśb. Szczególnie narażone na tego typu ataki są osoby starsze, które niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z zagrożeń w sieci.

Ataki hakerskie na bazy danych

Innym rodzajem cyberzagrożenia są ataki hakerskie. Zamiast „polować” na pojedyncze ofiary, które są skłaniane podstępem do wyjawiania swoich danych, przestępcy mogą włamywać się do baz, które je gromadzą. Wymaga to określonych umiejętności i w dobie coraz większej dbałości firm oraz instytucji o cyberbezpieczeństwo nie jest łatwe.

Niestety ataki hakerskie wciąż mają miejsce. Efektem może być wyciek dużej ilości poufnych danych do wiadomości publicznej lub ich sprzedaż. W ten sposób Twoje wrażliwe dane mogą trafić do oszustów. Po co oszustom Twoje dane? Mogę je wykorzystać np. do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. To z kolei może pociągać za sobą kolejne problemy.

Wirusy

Pod pojęciem wirusów rozumie się różne rodzaje złośliwego oprogramowania, które atakuje urządzenia i systemy. Wirus może kryć się np. w załączniku do wiadomości e-mail, pliku do pobrania czy też linkiem prowadzącym do zainfekowanej strony www.

Wirusy mogą powodować różnego rodzaju szkody. Obecnie często są wykorzystywane do pozyskiwania poufnych informacji – np. danych osobowych, loginów czy haseł. Mogą być wycelowane zarówno w prywatnych użytkowników, jak i w firmy i instytucje oraz ich bazy danych.

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci?

Niestety każdy, kto korzysta z Internetu i podaje jakiekolwiek swoje dane w sieci, jest narażony na cyberataki. Firmy oraz instytucje zajmujące się przetwarzaniem lub przechowywaniem danych są zobowiązane do stosowania zaawansowanych zabezpieczeń, ale niestety ryzyko zawsze istnieje.

Jak możesz samodzielnie dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

·        Zainstaluj na swoich urządzeniach oprogramowanie antywirusowe i pamiętaj o jego regularnej aktualizacji. Cały czas powstają bowiem nowe wirusy.

·        Stosuj bezpieczne hasła – powinny być długie (co najmniej 12 znaków), składać się z wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Ważne również, aby nie stosować tego samego hasła do różnych kont.

·        Stosuj uwierzytelnianie dwuetapowe tam, gdzie to możliwe. Polega ono na stosowaniu dodatkowej metody weryfikacji użytkownika przy logowaniu (np. po wpisaniu hasła do logowania otrzymasz również kod SMS, który należy podać na stronie).

·        Aktualizuj oprogramowanie, z którego korzystasz. Aktualizacje zawierają poprawki, które pomagają usuwać luki bezpieczeństwa wykorzystywane przez cyberprzestępców. Dotyczy to szczególnie systemów operacyjnych, przeglądarek internetowych i programów pocztowych oraz wspomnianych już programów antywirusowych.

·        Dokładnie sprawdzaj, czy podana strona internetowa jest faktycznie tą, za którą się podaje. Sprawdź adres internetowy w oknie przeglądarki, zanim się zalogujesz lub podasz inne wrażliwe dane. Pamiętaj, że adresy fałszywych stron często różnią się od prawdziwych jedną literą. Trzeba więc być naprawdę bardzo uważnym.

·        Nie pobieraj plików z nieznanych źródeł, nie otwieraj podejrzanych załączników ani linków z wiadomości.

·        Uważaj na publiczne sieci Wi-Fi – najlepiej ograniczyć korzystanie z nich do minimum. Nie loguj się na konta i nie przesyłaj wrażliwych danych z użyciem publicznej sieci, chyba że korzystasz z oprogramowania VPN, które tworzy bezpieczne połączenie.

·        Uruchom Alerty BIK – dzięki temu dowiesz się o każdej próbie wzięcia kredytu lub pożyczki na Twoje dane! Wystarczy zarejestrować się na stronie BIK i potwierdzić swoją tożsamość, a następnie uruchomić Alerty.

Te stosunkowo proste rzeczy mogą pomóc Ci w uniknięciu wielu kłopotów. Warto samodzielnie dbać również o swoją prywatność w sieci, ograniczając widoczność kont i unikając publikacji danych, zdjęć oraz rozmaitych informacji o sobie i swoich bliskich.

Uczulaj także starsze pokolenie na to, jak zachować bezpieczeństwo w sieci. Osoby starsze częściej poddają się bowiem manipulacji i są bardziej podatne na różnego rodzaju podstępy czy oszustwa. Aby lepiej chronić bliskich seniorów, możesz uruchomić Ofertę Rodzinną BIK – dzięki niej możesz objąć ochroną w postaci Alertów BIK oprócz siebie nawet 4 dodatkowe osoby.

Przeczytaj również