Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Zgodnie z zapisami ustawy Prawo bankowe art. 105 ust. 4i Banki i inne instytucje finansowe są zobowiązane do aktualizowania w BIK informacji dotyczących spłaty zobowiązania, korekty jego wysokości, nowopowstałych zobowiązań i ich spłat w terminie 7 dni od zajścia zmiany. Taki obowiązek mają również instytucje pożyczkowe, zgodnie z treścią art. 59b ust. 3 ustawy o kredycie konsumenckim. Ponadto, informacje o udzielonym kredycie konsumenckim są przekazywane przez instytucje pożyczkowe do BIK oraz aktualizowane na podstawie art. 9a ust. 8 ustawy o kredycie konsumenckim.
BIK ma również 7 dni na wprowadzenie tych informacji do systemu. Oznacza to, że jeśli np. dokonałeś wpłaty swojej raty kredytowej w banku to w przeciągu 7 dni bank powinien przekazać tę informację do BIK, a BIK powinien w ciągu kolejnych 7 dni wprowadzić tę informację do systemu.
W praktyce BIK umożliwia przekazywanie danych aktualizacyjnych w trybie częstszym, z czego instytucje współpracujące z BIK chętnie korzystają. Dzięki temu wszystkie podmioty korzystające z danych BIK – zarówno instytucje, jak i ich klienci – otrzymują w raportach aktualne informacje.
Obowiązek aktualizowania informacji w BIK we wskazanym wyżej terminie dotyczy banków, SKOKów, instytucji kredytowych oraz pożyczkowych, w zakresie finansowania konsumentów. Nie dotyczy on więc firm udzielających finansowania przedsiębiorcom, np. w postaci leasingu.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy bank bądź inna instytucja zaktualizowała Twoje dane w BIK, pobierz Raport BIK na swój temat. Pamiętaj o opisanych powyżej terminach.
Spłacasz kilka różnych zobowiązań, które powoli zaczynają ciążyć na Twoim budżecie? W tym przypadku warto rozważyć kredyt konsolidacyjny. Czy jednak zaciąganie kolejnego zobowiązania w trudnej sytuacji ma sens? Dowiedz się, czym jest kredyt konsolidacyjny, kto może z niego skorzystać i czy się opłaca.
więcejKredyt” i „pożyczka” to słowa, które bardzo często są stosowane zamiennie. W rzeczywistości są to jednak inne produkty finansowe, a zasady ich udzielania są określane przez odrębne przepisy prawa. Czym dokładnie różnią się kredyt i pożyczka?
więcejZ każdym miesiącem przybywa firm pożyczkowych, które współpracują z BIK.
więcej