Kredyt inwestycyjny dla firm: co należy wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Masz w planach zakup nowej linii produkcyjnej? Chcesz poszerzyć flotę pojazdów? A może myślisz o rozbudowie parku maszynowego, budowie kolejnego zakładu produkcyjnego czy wdrożeniu nowych opcji do oferty? Takie przedsięwzięcia wiążą się z wysokim kosztem. Dlatego zapewne rozważasz kredyt inwestycyjny. Co to jest? Sprawdź i dowiedz się, jak zwiększyć szansę na jego uzyskanie.

Czym jest kredyt inwestycyjny dla firm?

Kredyt inwestycyjny dla firm to jeden ze sposobów na sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia, które ma przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstwa. Cel, na jaki można pozyskać taki kredyt, jest jasno zdefiniowany w prawie bankowym. Może być on związany przede wszystkim z powiększeniem majątku trwałego firmy, jego modernizacją lub odtworzeniem, ale też z zakupem udziałów w przedsiębiorstwach oraz długoterminowych papierów wartościowych.

W praktyce środki z kredytów inwestycyjnych mogą  być przeznaczone na przykład na:

·        nabycie gruntu pod inwestycję,

·        budowę zakładu przemysłowego,

·        poszerzenie floty pojazdów czy maszyn budowlanych,

·        modernizację linii produkcyjnej,

·        zakup patentów, licencji, know-how, .

·        stworzenie nowej serwerowni,

·        wyposażenie biura w nowy sprzęt komputerowy.

Kredyty inwestycyjne dla firm są oferowane przez wiele banków, a skorzystanie z nich może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Pomogą:

·        podnieść rentowność kapitału własnego;

·        zwiększyć dźwignię finansową;

·        rozwinąć działalność – tak, aby osiągać coraz lepsze wyniki sprzedażowe i budować przewagę konkurencyjną.

Ponadto warto wiedzieć, że kredyt inwestycyjny może uwzględniać jednorazową wypłatę środków lub przekazywanie ich w transzach. Jego spłata zazwyczaj jest rozkładana na okres od 3 do 15/20 lat. To jednak zależy od specyfiki inwestycji i ustaleń między bankiem a inwestorem, a także polityki konkretnego podmiotu.

Co jest potrzebne, aby uzyskać kredyt inwestycyjny?

Wiesz już, że kredyt inwestycyjny jest przeznaczony dla firm. Jednak sam fakt prowadzenia działalności nie wystarczy, aby uzyskać finansowanie. Bank, aby je przyznać, musi upewnić się, że nie wiąże się to dla niego z dużym ryzykiem. Dlatego większość instytucji finansowych oczekuje przede wszystkim:

·        wkładu własnego w inwestycję – 10 do 30 proc. Wartości inwestycji, choć każda instytucja ma swoją politykę;

·        szczegółowego biznesplanu wraz z kosztorysem, analizą marketingową oraz prawną, a także udokumentowaniem słuszności inwestycji – pozwoli on ocenić zasadność przedsięwzięcia oraz jego konsekwencje ekonomiczne oraz finansowe;

·        udokumentowanej wypłacalności kredytobiorcy – firma ubiegająca się o kredyt inwestycyjny musi wykazać się m.in. niezaleganiem z płatnością składek ZUS i podatków, a także dobrą sytuacją finansową; warto więc przygotować np. deklaracje podatkowe za ubiegły rok, podsumowanie KPiR za dany okres lub – dla spółek prawa handlowego – okazanie na życzenie ksiąg handlowych, a także ewidencję przychodów, wykaz środków trwałych itp.

Decyzje co do przyznawania kredytów inwestycyjnych firmom, a także warunków, w tym oprocentowania, prowizji czy liczby rat, są wydawane indywidualnie, po analizie wniosku. Dlatego warto zadbać o dostarczenie kompletnych danych – tak, aby zwiększyć szanse na pozytywną decyzję.

Kredyt inwestycyjny dla nowych firm – czy to możliwe?

Kredyt inwestycyjny dla nowych firm to rozwiązanie bardzo rzadko spotykane na rynku. Powód jest prosty: przedsiębiorstwo, które dopiero rozpoczyna działalność, może mieć problem z udowodnieniem swojej wiarygodności i wypłacalności. Dlatego większość banków wymaga minimum 12-miesięcznej obecności na rynku, a w przypadku spółek może to być nawet 24 miesiące. Z drugiej strony – w niektórych instytucjach jest to 6 miesięcy działalności. Warto więc porównać oferty kilku podmiotów.

Koszt kredytu inwestycyjnego

Na koszty kredytu inwestycyjnego składają się przede wszystkim oprocentowanie i prowizja za udzielenie kredytu.

Oprocentowanie jest  uzależnione od:

·        marży banku, która zazwyczaj wynosi 1,5-3 proc.; zależy ona m.in. od kwoty kredytu inwestycyjnego;

·        stawki referencyjnej – dla kredytów inwestycyjnych w złotówkach stosuje się zazwyczaj WIBOR 3M; jej wysokość jest zmienna; w I kwartale 2024 r. oscylowała w granicach 5,85 proc.

 Prowizja, którą bank pobiera za udzielenie kredytu inwestycyjnego najczęściej wynosi od 0 do 2 proc. i jest uzależniona np. od aktualnej oferty danej instytucji czy od spełnienia określonych warunków przez inwestora.

W wielu przypadkach pobierana jest też opłata przygotowawcza. Podczas spłaty kredytu inwestycyjnego mogą się też pojawić inne koszty – np. z tytułu wcześniejszej spłaty czy odroczenia uregulowania kapitału.

Wniosek o kredyt inwestycyjny – najpierw sprawdź swoją firmę w BIK!

Jeżeli przygotowujesz się do złożenia wniosku o kredyt inwestycyjny, najpierw upewnij się, że Twoja firma ma dobrą historię kredytową. Bank zweryfikuje ją już na początku analizy Twojego wniosku. Sięgnie zatem przede wszystkim do bazy BIK. Warto zatem zyskać pewność, że wiarygodność kredytowa firmy jest nieskazitelna. Sprawdzisz to, zamawiając Raport BIK Moja Firma. Pozwoli Ci on m.in. zweryfikować:

·        jakie dane na temat Twojej firmy widnieją w BIK

·        czy ktoś nie wziął kredytu, podszywając się pod Twój biznes;

·        czy nie masz opóźnień w spłatach kredytów firmowych.

Upewnij się, że wszystko jest w porządku, aby bez stresu złożyć wniosek o kredyt inwestycyjny.

Przeczytaj również