Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Bez płynności finansowej nawet najlepszy pomysł na biznes może utonąć w morzu zobowiązań. Jeśli chcesz z sukcesem prowadzić firmę, musisz zadbać o to, aby była wypłacalna, a także gotowa na przejściowe kłopoty. Jak uniknąć zatorów płatniczych i utrzymać firmę w dobrej kondycji? Poznaj złote zasady dotyczące płynności finansowej przedsiębiorstwa.
Płynność finansowa przedsiębiorstwa to jego zdolność do regulowania bieżących zobowiązań. Chodzi o to, by mieć odpowiednią ilość gotówki (lub innych środków łatwych do spieniężenia), które pozwolą zapłacić faktury, wynagrodzenia, raty kredytów czy składki ZUS. Choć wydaje się to oczywiste, wiele firm – szczególnie tych mniejszych lub na początku swojej drogi – boleśnie przekonuje się, jak trudno jest utrzymać płynność. Powszechne w wielu branżach faktury z odroczoną płatnością, niepewni kontrahenci czy wzrost kosztów, mogą szybko zachwiać sytuacją finansową przedsiębiorstwa. Skutki braku utraty płynności mogą natomiast obejmować:
· brak możliwości regulowania zobowiązań
· naliczane odsetki i karne opłaty
· utratę zaufania dostawców
· w najgorszym wypadku – upadłość.
Płynność finansową oblicza się na podstawie wskaźników opartych na aktywach obrotowych oraz inwestycjach, które dość szybko można zamienić na gotówkę. Istnieją trzy wskaźniki płynności finansowej:
· wskaźnik płynności bieżącej– wskazuje na stosunek aktywów obrotowych do bieżących zobowiązań; bezpieczny poziom to ok. 1,5-2,0;
· wskaźnik płynności przyspieszonej – tu od aktywów obrotowych odejmuje się zapasy, bo ich upłynnienie bywa czasochłonne; wynik poniżej 1 oznacza utratę płynności finansowej;
· wskaźnik płynności natychmiastowej – stanowi stosunek środków pieniężnych do bieżących zobowiązań; powinien wynosić ok. 0,1-0,2; niski wynik w tym przypadku nie musi być powodem do niepokoju, o ile wartości płynności bieżącej i przyspieszonej mieszczą się w normie.
Wskaźniki płynności finansowej stanowią prosty sposób na zweryfikowanie, w jakiej kondycji jest Twoja firma.
Co jeśli analiza płynności przedsiębiorstwa zwiastuje kłopoty? Jak zadbać o to, by się nie pojawiły? Istnieje kilka zasad, które warto wdrożyć, aby pomóc firmie utrzymać się na powierzchni.
Zanim podpiszesz umowę lub wystawisz fakturę z odroczonym terminem płatności – sprawdź, z kim masz do czynienia. Nawet najbardziej obiecująca współpraca może zakończyć się źle, jeśli trafisz na nieuczciwego partnera.
Jak weryfikować kontrahentów? Istnieją różne metody, ale jedną z najskuteczniejszych jest Raport Weryfikacji Kontrahenta. Zawiera on szereg danych z wielu rejestrów, w tym dotyczące ewentualnego zadłużenia czy problemów z regulowaniem zobowiązań. Możesz go łatwo pobrać za pośrednictwem firmowego konta BIK. Warto prześwietlić każdego kandydata do współpracy.
Klienci coraz częściej opóźniają się z płatnościami? Warto jak najszybciej ucinać takie tendencje, ponieważ przez to Twoja firma może mieć problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Przypominaj się, gdy tylko minie termin płatności. Jeśli to nie pomoże, działaj bardziej stanowczo. Możesz korzystać nawet z automatycznego monitorowania płatności i wysyłania powiadomień. Dzięki temu łatwiej zadbasz o regularność wpływów.
Jeśli zdarzają Ci się dłuższe problemy z odzyskaniem należności, warto wpisać dłużnika do rejestru BIG InfoMonitor. Taki wpis może skutecznie zmobilizować kontrahenta, który zalega z płatnościami do spłaty, gdyż rejestr BIG InfoMonitor sprawdzają banki i leasingodawcy. Kontrahent będzie musiał spłacić swoje długi, by otrzymać finansowanie.
Płynność finansowa Twojej firmy zaczyna cierpieć przez rosnące koszty? Być może warto ponegocjować. Rabat za większe zamówienie lub wcześniejszą zapłatę, dłuższy termin płatności czy rozłożenie należności na raty mogą być niezwykle pomocne. Wielu dostawców chce dbać o dobre relacje z klientami, dlatego mogą być skłonni pójść Ci na rękę – szczególnie jeśli oznacza to, że będziesz płacić rzetelnie i terminowo.
Masz nieuregulowane faktury i podejrzewasz, że mogą zostać niezapłacone w terminie lub potrzebujesz natychmiastowego dostępu do gotówki? Część należności możesz otrzymać niemal od razu – o ile termin płatności jeszcze nie minął. Wystarczy skorzystać z faktoringu. Jak to działa?
Firma faktoringowa odkupi od Ciebie niezapłacone, nieprzeterminowane faktury, dając Ci zastrzyk gotówki. Istnieje kilka form faktoringu dopasowanych do różnych potrzeb przedsiębiorców – ryzyko niewypłacalności kontrahenta możesz wziąć na siebie lub przenieść na firmę faktoringową.
Bankowy kredyt obrotowy może być bezpiecznym i wygodnym sposobem na swojego rodzaju poduszkę finansową. Z reguły działa w formie linii kredytowej, z której korzystasz tylko wtedy, gdy tego naprawdę potrzebujesz, a odsetki płacisz wyłącznie za wykorzystane środki. Kredyt obrotowy zapewnia dodatkowe pieniądze, gdy sytuacja jest trudna, aby nie musieć jej pogarszać, np. przez karne odsetki. Jeśli jednak Twoja firma ma już problemy z płynnością finansową, na to rozwiązanie prawdopodobnie jest za późno. Przed złożeniem wniosku o kredyt obrotowy warto też skontrolować historię kredytową firmy w BIK – możesz to zrobić, pobierając Raport BIK Moja Firma.
Zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa stanowi fundament stabilnego rozwoju. Nie unikaj liczenia i kontrolowania – lepiej wiedzieć, na czym stoisz. Jeżeli natomiast finanse Twojej firmy są zachwiane – działaj jak najszybciej. Przejściowe kłopoty wcale nie muszą prowadzić do upadłości, o ile odpowiednio się nimi zajmiesz.
Łatwo ocenisz ryzyko współpracy z kontrahentem. Dostaniesz najważniejsze informacje z baz zewnętrznych o sprawdzanej firmie wraz z analizą i czytelnymi rekomendacjami.
Twojej firmie udało się pozyskać obiecującego kontrahenta? Powstrzymaj na chwilę entuzjazm i daj sobie czas na jego sprawdzenie. Dzięki temu możesz uchronić swój biznes przed finansową katastrofą. Zaufanie to za mało. Poznaj cztery konkretne sposoby na sprawdzenie kontrahenta, które pomogą Ci działać bezpiecznie i odpowiedzialnie.
więcejKażda umowa podpisana z nowym kontrahentem to ryzyko. Ale czy wiesz, że można je zminimalizować? Pomoże Ci w tym Raport Weryfikacja Kontrahenta. To proste i przystępne narzędzie, które może uchronić Twój biznes przed nawiązaniem współpracy z niewypłacalnym kontrahentem lub po prostu oszustem.
więcejJeśli osoba prywatna chce kupić mieszkanie lub dom, może wziąć kredyt hipoteczny. W przypadku firmy, która chce kupić nieruchomość, jest podobnie. Kredyt hipoteczny dla firm może stanowić odpowiedź na Twoje potrzeby i znacząco zwiększyć potencjał biznesu.
więcej