Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Informacje o Twoich kredytach są przetwarzane w BIK przez cały okres ich spłaty.
Potem dane o już spłaconych kredytach są niewidoczne dla instytucji sprawdzających Twoją historię kredytową w BIK - chyba, że wyraziłeś zgodę na przetwarzanie takich danych. Warto to zrobić, ponieważ dzięki temu możesz budować swoją dobrą historię kredytową. Bez takiej zgody spłacony kredyt po prostu „znika” z Twojej historii - a szkoda tracić taki atut, jeśli wszystko spłacałeś w terminie.
Zgodę na przetwarzanie danych o konkretnym kredycie możesz wyrazić z momencie podpisywania umowy. Jeśli to zrobisz, dane na temat Twojego spłaconego kredytu będą udostępniane instytucjom finansowym sprawdzającym Twoją historię kredytową przez okres wskazany w wyrażonej zgodzie, jednak nie dłużej niż 5 lat, lub do czasu, aż ją odwołasz (możesz to zrobić w każdej chwili).
Możesz też wyrazić tzw. zgodę ogólną, na przetwarzanie danych o wszystkich Twoich kredytach. Wystarczy w tej sprawie skontaktować się z Centrum Obsługi Klienta BIK. Zgodę taką możesz wyrazić w trakcie spłacania lub do 5 lat po spłaceniu kredytu. Twoja historia kredytowa będzie, tak jak w pierwszym przypadku, udostępniana bankom i firmom pożyczkowym przez okres wskazany w wyrażonej zgodzie, jednak nie dłużej niż 5 lat), lub do czasu odwołania zgody.
Jeśli chcesz sprawdzić, które z Twoich danych przekazanych do BIK są widoczne dla banków pobierz Raport BIK i sprawdź sekcję Zobowiązania w BIK w trakcie spłaty oraz sekcję Zamknięte zobowiązania kredytowe w BIK. Informacje z tych sekcji zostaną udostępnione bankowi, SKOK-owi czy firmie pożyczkowej, jeśli zapyta o Twoją historię kredytową.
W sekcji Zobowiązania przetwarzane w celach statystycznych zobaczysz spłacone zobowiązania, na których przetwarzanie po spłacie nie wyraziłeś zgody bądź minęło już 5 lat od wyrażonej zgody. Pamiętaj, że dane z tej sekcji nie są widoczne dla banków i innych instytucji finansowych.
Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie przede wszystkim dlatego, że banki mają różne polityki kredytowe.
więcejJeśli ktoś rozważa upadłość konsumencką, to znaczy, że znalazł się w bardzo złej sytuacji finansowej i od dłuższego czasu nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań. Upadlość konsumencką można nazwać restartem finansowym, jednak uruchomienie takiej procedury ma też poważne konsekwencje, które warto rozważyć, zanim podejmie się ostateczną decyzję o złożenie wniosku o upadłość w sądzie.
więcejNie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie przede wszystkim dlatego, że banki mają różne polityki kredytowe.
więcej