Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Chronić dane, to znaczy postępować tak, aby w niepowołane ręce nie wpadły jakiekolwiek informacje identyfikujące nas. Czyli: imię i nazwisko, adres, numer dowodu osobistego, PESEL czy datę urodzin.
Jakich zasad przestrzegać?
Nie mniej istotne jest to, jak zachowujemy się korzystając z Internetu. W ostatnim czasie do sieci przeniosła się większa część aktywności, które kiedyś załatwialiśmy „face to face”. Stwarza to wiele możliwości kradzieży naszych danych, które po prostu w sieci są.
Konieczne jest więc wpojenie sobie kilku zasad i wyrobienie właściwych nawyków dotyczących zachowań w Internecie. Przede wszystkim należy:
W dobie cyfryzacji cyberbezpieczeństwo staje się jednym z ważniejszych wyzwań. Każdego dnia w sieci przetwarzana jest olbrzymia ilość danych, w tym tych wrażliwych. Jeśli dostaną się one w niepowołane ręce, może to oznaczać ogromne kłopoty– także dla Ciebie. Jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci? Jak się przed nimi chronić?
więcejOszuści nie próżnują i wciąż wymyślają nowe metody kradzieży danych osobowych. Nawet jeśli wydaje Ci się, że zawsze zachowujesz ostrożność, to pośpiech lub działanie pod wpływem emocji mogą sprawić, że nieświadomie udostępnisz swoje dane przestępcom.
więcejHakerzy i oszuści wykradają dane osobowe by wykorzystać je w przestępczy sposób – np. do wyłudzania kredytów. Ochrona danych wymaga przestrzegania wielu zasad. Nawet największa ostrożność nie jest jednak w stanie całkowicie uchronić Cię przed ich wyciekiem. Możesz jednak minimalizować konsekwencje wykorzystania Twoich danych przez oszustów.
więcej