Kredyt dla emeryta – do jakiego wieku jest możliwy i co trzeba wiedzieć?

W Polsce jest ponad 6 milionów emerytów, przy czym średnia wysokość świadczenia pobieranego z ZUS nie przekracza 3000 zł. Nie dziwi więc fakt, że emeryci – w przypadku konieczności poniesienia większych wydatków – mogą szukać wsparcia w banku. Czy jednak kredyt jest dla emeryta dostępny? Do jakiego wieku można go otrzymać?

Czy emeryt może dostać kredyt?

Wbrew pozorom emeryci są częstymi klientami banków w zakresie kredytów i pożyczek. Co prawda rzadko mają oni wysokie dochody, ale nadrabiają to ich stabilnością. Emeryci są też postrzegani jako wiarygodni klienci, którzy z reguły skrupulatnie spłacają swoje zobowiązania. Dlatego kredyt dla emeryta nie jest niczym niecodziennym.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że banki niechętnie udzielają emerytom długoterminowych zobowiązań – ze względu na większe ryzyko śmierci kredytobiorcy przed całkowitą spłatą zobowiązania. Wiele z nich wprowadza więc ograniczenia dotyczące maksymalnego wieku kredytobiorcy.

Maksymalny wiek kredytobiorcy – kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem udzielanym na dowolny cel. Okres spłaty wynosi w tym przypadku maksymalnie 10 lat, dlatego wielu emerytów ma spore szanse na otrzymanie tego rodzaju finansowania, oczywiście w ramach swojej zdolności kredytowej.

Niektóre banki ustalają także maksymalny wiek kredytobiorcy. Kredyt gotówkowy można uzyskać tylko na takich warunkach, aby spłata ostatniej raty przypadała przed osiągnięciem przez kredytobiorcę określonego wieku. Zwykle jest to 75-80 lat. Jeżeli zatem masz 68 lat, a limit wiekowy w banku wynosi 75 lat, otrzymasz finansowanie ze spłatą rozłożoną maksymalnie na 7 lat. Niektóre banki dają możliwość ubiegania się o finansowanie niezależnie od wieku. Teoretycznie możliwy jest zatem kredyt dla emeryta w wieku 85 lat lub nawet starszego. To, czy wnioskodawca w tak zaawansowanym wieku otrzyma finansowanie, zależy jednak od wielu czynników.

Maksymalny wiek kredytobiorcy – kredyt hipoteczny

W przypadku kredytów hipotecznych bardzo często obowiązują zasady dotyczące maksymalnego wieku kredytobiorcy. Jest to bowiem zobowiązanie długoterminowe, udzielane na 10-35 lat. Emeryt z całą pewnością nie będzie miał możliwości skorzystania z maksymalnego okresu kredytowania.

Banki, podobnie jak w przypadku kredytów gotówkowych, określają, kiedy ma przypaść spłata ostatniej raty względem wieku kredytobiorcy. Ta granica zwykle wynosi 75-80 lat. 65-latek może zatem liczyć na kredyt hipoteczny ze spłatą rozłożoną na maksymalnie 10-15 lat. Czasami banki proponują również klientom w zaawansowanym wieku mniej korzystne warunki ze względu na większe ryzyko.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt dla emeryta?

Emeryt ubiegający się o kredyt, musi spełnić takie same warunki, jak każdy inny wnioskodawca. Z punktu widzenia banku najważniejsze są zdolność kredytowa oraz wiarygodność klienta. Co warto wiedzieć?

·        Zdolność kredytowa to najważniejszy czynnik przesądzający o możliwości uzyskania kredytu dla emeryta. Jest wyliczana indywidualnie na podstawie dochodów, zobowiązań oraz wydatków wnioskodawcy i innych pomniejszych czynników.

·        Bank weryfikuje też historię kredytową klienta, poprzez sprawdzenie zapisów w BIK. Weryfikuje tym samym, czy klient nie ma (i nie miał w przeszłości) zaległości oraz problemów z terminową spłatą.

·        Wkład własny jest wymagany przy kredycie hipotecznym dla emeryta. Obecnie powinien on mieć równowartość przynajmniej 20% wartości nieruchomości (chyba że zostanie ustanowione dodatkowe zabezpieczenie poza hipoteką).

·        Zabezpieczeniem kredytu może być np. poręczenie lub ubezpieczenie. Jest to rodzaj dodatkowej gwarancji dla banku, która może pomóc w uzyskaniu finansowania lub zapewnić kredytobiorcy lepszą pozycję przy negocjacji warunków kredytu.

Co jeszcze warto wiedzieć? Pamiętaj, że swoją historię kredytową możesz sprawdzić samodzielnie, rejestrując się na naszej stronie i zamawiając Raport BIK. Zdolność kredytową pomoże Ci natomiast obliczyć Analizator Kredytowy BIK – z ważnym Raportem skorzystasz z niego bezpłatnie! Dzięki temu uzyskasz lepszy obraz swoich szans na uzyskanie finansowania od banku.

Kredyt dla emeryta: na co uważać?

Dodatkowe finansowanie może być niezwykle pomocne, np. w przypadku, gdy masz jakie nagłe wydatki. Kredyt dla emeryta powinien być jednak dobrze przemyślany. Zanim się zapożyczysz, koniecznie przeanalizuj swoją sytuację i upewnij się, że będzie Cię stać na spłatę zobowiązania (także np. w przypadku wzrostu stóp procentowych, jeśli zaciągasz kredyt ze zmiennym oprocentowaniem). Ponadto sprawdzaj i porównuj warunki kredytowania w różnych bankach, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę – w ten sposób możesz dużo zaoszczędzić! Zwracaj uwagę przede wszystkim na:

·        wskaźnik RRSO,

·        całkowity koszt kredytu,

·        całkowitą kwotę do spłaty.

Im niższe są te wartości, tym tańszy jest kredyt!

Przeczytaj również