Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Jeśli osoba prywatna chce kupić mieszkanie lub dom, może wziąć kredyt hipoteczny. W przypadku firmy, która chce kupić nieruchomość, jest podobnie. Kredyt hipoteczny dla firm może stanowić odpowiedź na Twoje potrzeby i znacząco zwiększyć potencjał biznesu. Skorzystanie z tego rozwiązania wymaga jednak spełnienia pewnych warunków. Co jest potrzebne i na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny dla firm?
Kredyt hipoteczny dla firm to forma finansowania przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy chcą kupić nieruchomość lub zrealizować inwestycje wymagające dużego kapitału. Główną cechą charakterystyczną kredytu hipotecznego jest zabezpieczenie (hipoteka) ustanowione na już posiadanej lub kredytowanej nieruchomości. Hipoteka wskazuje, że kredytodawca jest wierzycielem hipotecznym. Jeśli nie wywiązuje się ze spłaty zobowiązania, bank może podjąć kroki w celu odzyskania swoich roszczeń.
Kredyt hipoteczny na firmę zawsze jest kredytem celowym – oznacza to, że środki można przeznaczyć tylko na konkretny, określony w umowie cel. Może to być:
· zakup nieruchomości– możesz kupić biuro, lokal użytkowy, halę produkcyjną czy magazyn;
· rozbudowa lub remont już posiadanych nieruchomości;
· refinansowanie wcześniej zaciągniętych zobowiązań hipotecznych;
· inwestycja w nową lokalizację biznesową;
· zakup gruntu pod budowę siedziby firmy.
Kredyt hipoteczny dla firm umożliwia zatem realizację ważnych inwestycji. Pozwala także m.in. ograniczenie kosztów najmu, budowanie majątku firmy i zwiększenie jej wiarygodności.
Oprocentowanie to jeden z najważniejszych parametrów każdego kredytu. W przypadku kredytu hipotecznego dla firm oprocentowanie najczęściej jest zmienne lub okresowo stałe. Ze względu na zabezpieczenie hipoteczne zazwyczaj jest ono niższe niż w przypadku innych kredytów inwestycyjnych. Właśnie dlatego przy dużych wydatkach na nieruchomość warto postarać się właśnie o kredyt hipoteczny. Kalkulator umieszczony na stronie banku pomoże Ci obliczyć, ile dokładnie wyniesie rata i jakie koszty poniesiesz w zależności od kwoty zobowiązania i okresu spłaty.
Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku o kredyt hipoteczny na firmę, sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić. Bank dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację finansową i historię działalności. Nieruchomość, którą kupujesz lub posiadasz, zawsze staje się zabezpieczeniem kredytu. Wartość tej nieruchomości musi pokrywać wymagany poziom zabezpieczenia, który bank ustala indywidualnie. Co jeszcze warto wiedzieć?
To podstawa każdej decyzji kredytowej. Bank sprawdzi przychody i koszty firmy, poziom zadłużenia, a także to, jak regularnie spłacasz inne zobowiązania. Wysoka zdolność kredytowa to większa szansa na korzystne warunki finansowania. Pobierając Raport BIK Moja Firma, możesz sprawdzić, jak „widzi” Twoją firmę bank i jakie masz szanse na kredyt hipoteczny.
Jeśli wcześniej pojawiły się opóźnienia w spłacie rat, może to negatywnie wpłynąć na decyzję banku. Dobra historia kredytowa zwiększa wiarygodność i skraca proces decyzyjny. Szczegóły swojej historii kredytowej również możesz poznać w ramach usług BIK dla Firm.
Banki preferują firmy działające co najmniej 12 miesięcy, choć wiele instytucji oczekuje minimum 2-letniego stażu. Im dłużej prowadzisz biznes, tym większe zaufanie zyskujesz w oczach kredytodawcy. Dłuższa działalność sugeruje stabilność i wystarczająco mocną pozycję na rynku.
Wkład własny jest niezbędny, jeśli bierzesz kredyt hipoteczny na firmę. Warunki stawiane przez banki w tym zakresie są różne, ale musisz się przygotować na pokrycie przynajmniej 10% wartości inwestycji ze środków własnych firmy. Ponadto im większy Twój udział, tym lepsze warunki kredytu. Pamiętaj, że wkładem może być również inna nieruchomość lub różne aktywa – niekoniecznie gotówka.
Kredyt hipoteczny dla firm wymaga złożenia wraz z wnioskiem szeregu dokumentów.
Przygotuj m.in.:
· dokumenty rejestrowe firmy,
· zeznania podatkowe za ostatnie lata,
· zestawienia przychodów i kosztów,
· informacje o posiadanym majątku,
· operat szacunkowy nieruchomości,
· wyciągi z konta firmowego.
Pamiętaj, że bank podejmie decyzję kredytową na podstawie oceny zasadności Twojej planowanej inwestycji. Dlatego do wniosku musisz też dołączyć solidny biznesplan.
Jeśli planujesz długofalowy rozwój, kredyt hipoteczny na firmę może być świetnym narzędziem inwestycyjnym. Zakup własnej nieruchomości to nie tylko wygoda, ale też bezpieczeństwo – eliminuje zależność od właściciela lokalu i konieczność płacenia nierzadko wysokiego czynszu. Z drugiej strony, kredyt hipoteczny dla firm to duże i wieloletnie zobowiązanie. Przemyśl, czy Twoja firma ma stabilne przychody i czy jest gotowa na taki krok. Warto wcześniej dobrze sprawdzić swoje opcje – przeanalizuj oferty różnych banków, aby znaleźć tę najkorzystniejszą.
Sprawdzisz, jakie dane na temat Twojej firmy są w BIK
Leasing to popularna forma finansowania, szeroko stosowana w świecie biznesu. Firmy decydują się na leasing, aby uniknąć dużych wydatków na zakup nowych środków trwałych, takich jak samochody, maszyny czy sprzęt IT. Czy jednak na pewno jest to opłacalne? Dowiedz się, na czym polega leasing, jakie są jego rodzaje oraz czy warto się na niego zdecydować w firmie.
więcejMasz w planach zakup nowej linii produkcyjnej? Chcesz poszerzyć flotę pojazdów? A może myślisz o rozbudowie parku maszynowego, budowie kolejnego zakładu produkcyjnego czy wdrożeniu nowych opcji do oferty? Takie przedsięwzięcia wiążą się z wysokim kosztem. Dlatego zapewne rozważasz kredyt inwestycyjny. Co to jest? Sprawdź i dowiedz się, jak zwiększyć szansę na jego uzyskanie.
więcejDodatkowe finansowanie może zdecydowanie ułatwić rozwój przedsiębiorstwa, dlatego kredyty dla firm są tak popularne. Trzeba jednak pamiętać, że jak każde zobowiązanie, kredyt na firmę wiąże się też z kosztami i ryzykiem. decyzja o jego zaciągnięciu powinna być więc dobrze przemyślana. Co wziąć pod uwagę, zanim weźmiesz kredyt na rozwój firmy?
więcej