Kredyt samochodowy: oprocentowanie, koszty i kiedy warto go wziąć?

Kredyt samochodowy to jedna z najpopularniejszych form finansowania zakupu aut. W artykule wyjaśnimy, jak działa kredyt na auto, jak wziąć go krok po kroku i wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Czym jest i jak działa kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to kredyt celowy, będący jednocześnie kredytem konsumenckim. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, nie możesz nim sfinansować dowolnej potrzeby, lecz ściśle określone, wskazane w umowie kredytowej cele. W przypadku kredytu na auto może być to nowy lub używany pojazd: samochód osobowy, motorower, a nawet łódź motorowa.

Aby otrzymać standardowy kredyt na auto, należy mieć wkład własny w wysokości średnio od 10 do 20 proc. wartości pojazdu oraz ustanowić zabezpieczenia w postaci: cesji z polisy ubezpieczeniowej, przewłaszczenia na zabezpieczenie czy zastawu rejestrowego.

TO WARTO WIEDZIEĆ


Cesja z polisy ubezpieczeniowej pozwala na przeniesienie praw z umowy ubezpieczeniowej na bank. W przypadku szkody na aucie to bank otrzyma odszkodowanie, które umożliwi spłatę części lub wszystkich pozostałych do spłaty rat.

Przewłaszczenie polega na tym, że bank staje się współwłaścicielem auta. Do momentu spłaty kredytu nie możesz więc dowolnie dysponować autem, np. sprzedać go.

Zastaw rejestrowany daje bankowi możliwość spieniężenia samochodu w celu pokrycia zaległych rat, jeśli nie będziesz spłacać kredytu na czas.


Warto także pamiętać, że przed wydaniem decyzji bank oceni ryzyko kredytowe i zweryfikuje w BIK Twoją historię kredytową. Sprawdzi m.in. terminowość spłaty dotychczasowych rat kredytów i pożyczek oraz aktualne obciążenie kredytami. To właśnie te dwa parametry mają największe znaczenie dla kredytodawców.

Rodzaje kredytów samochodowych

Oto najpopularniejsze rodzaje kredytów samochodowych:

   Standardowy kredyt samochodowy przeznaczony na zakup nowego lub używanego auta. W zależności od instytucji finansowej maksymalny okres kredytowania wynosi od 72 do 96 miesięcy, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach: równych lub malejących.

   Kredyt 50/50 to dobre rozwiązanie, gdy dysponujesz sporym wkładem własnym. W momencie podpisywania umowy wpłacasz połowę wartości auta. Pozostałą kwotę możesz rozłożyć na raty i spłacać przez okres od 12 do 20 miesięcy. Kredyt 50/50 występuje także w wariancie 40/60 lub 33/33/33.

   Kredyt balonowy zwany także kredytem z ratą balonową to kredyt, w którym ostatnia rata jest najwyższa. W zależności od okresu spłaty może ona wynosić od 10 aż do 50 proc. wartości auta. Taka forma finansowania pozwala minimalizować miesięczne koszty. Za sprawą ostatniej wysokiej raty wszystkie wcześniejsze są bowiem niższe niż w przypadku standardowego kredytu samochodowego.

 Czy kredytem można sfinansować zakup każdego auta osobowego?

Nie. Jeśli posiadasz wymaganą zdolność kredytową, bank udzieli Ci kredytu na każde nowe auto. Natomiast w przypadku używanego pojazdu kluczowy jest jego wiek. W zależności od banku, w momencie zawierania umowy pojazd nie może mieć więcej niż 6 lat (czasem banki podnoszą tę granicę do 12 lat). Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt na starszy pojazd, zdecydowanie lepszym wyborem będzie kredyt gotówkowy.

Jak wziąć kredyt na samochód krok po kroku?

Jak dostać kredyt na nowy lub używany samochód w kilku prostych krokach?

1.      Znajdź wymarzone auto. Jeśli planujesz zakup samochodu używanego, przed złożeniem wniosku o kredyt sprawdź jego stan techniczny w zaufanym warsztacie.

2.      Porównaj dostępne na rynku oferty kredytowe i wybierz tę, która najlepiej spełnia Twoje potrzeby. Pamiętaj, że warunki kredytu na nowe auto często różnią się od tych obowiązujących przy aucie używanym. W przypadku nowych aut salony często mają podpisane umowy z konkretnymi bankami. W takim przypadku samodzielny wybór kredytodawcy nie będzie możliwy.

3.      Aby sprawdzić swoją zdolność kredytową, skorzystaj z Analizatora Kredytowego BIK. Analizator Kredytowy to więcej niż kalkulator zdolności kredytowej. Podczas obliczeń uwzględnia on bowiem Twoją historię kredytową – tak, jak banki. Sprawdzisz swoje szanse na kredyt, zanim złożysz wniosek.

4.      Złóż wniosek o kredyt samochodowy wraz ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami. Będą to zarówno dokumenty, które umożliwiają obliczenie Twojej zdolności do spłaty (np. zaświadczenie od pracodawcy czy wyciągi z konta bankowego), jak również dokumenty auta. Jeśli kupujesz auto w salonie samochodowym, całą procedurę zrealizujesz z pomocą pracownika salonu, a następnie eksperta kredytowego.

5.      Poczekaj na decyzję. Jeśli okaże się pozytywna, niezbędne będzie ustanowienie wymaganych przez bank zabezpieczeń, które będą warunkiem wypłaty środków.

Ile kosztuje kredyt na auto w banku?

Ile kosztuje kredyt na samochód w praktyce? Warunki finansowe dostępnych na rynku kredytów różnią się w zależności od banku, konkretnej oferty kredytowej, kwoty kredytu, okresu spłaty czy wysokości wpłaty własnej.

Kredyt samochodowy — oprocentowanie kredytu

Jakie oprocentowanie kredytu samochodowego jest obecnie standardem? Średnie oprocentowania kredytu samochodowego dla osób fizycznych w styczniu 2025 r. wynosi od 9,9 do 11,4 proc. Warto jednak pamiętać, że niskie oprocentowanie nie jest gwarancją najtańszego kredytu samochodowego. Poza oprocentowaniem banki naliczają bowiem także dodatkowe opłaty, np. prowizja za udzielenie kredytu czy opłata za prowadzenie konta, które mogą podnieść całkowity koszt finansowania.

Wskaźnikiem, który pozwala precyzyjnie określić, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze, jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Im niższe RRSO, tym niższa całkowita kwota do zapłaty i wysokość miesięcznej raty. Przed wyborem kredytu na auto warto więc porównać wskaźniki RRSO dostępnych na rynku propozycji. Aby porównanie okazało się miarodajne, warto pamiętać, że najważniejsze parametry kredytu, takie jak całkowita kwota kredytu czy okres obowiązywania umowy, powinny być identyczne.

Jak stworzyć własny ranking kredytów samochodowych?

Dobry kredyt samochodowy powinien precyzyjnie odpowiadać na potrzeby kredytobiorcy. Zanim kupisz samochód na kredyt, porównaj dostępne na rynku oferty finansowania, zwracając uwagę przede wszystkim na:

Przeczytaj również