Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Warto wiedzieć, że zgodnie z ustawą z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych, nikt nie ma prawa żądać od nas pozostawienia dowodu osobistego w zastaw. Takie działania są po prostu naruszeniem obowiązującego prawa. Co więcej, przewidziana jest za nie kara pozbawienia wolności do jednego miesiąca lub kara grzywny.
W obliczu coraz częstszych kradzieży danych powinniśmy mieć świadomość, kto i w jakich sytuacjach może oczekiwać od nas okazania dowodu. Dzięki temu nie dopuścimy do sytuacji, w której ktoś niepowołany wejdzie w posiadanie jakichkolwiek danych nas identyfikujących (takich jak imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL).
Informacje pozyskiwane np. z dowodu osobistego mogą posłużyć złodziejom do wzięcia kredytu, pożyczki, czy też podejmowania innych aktywności, których konsekwencje mogą być dla nas bardzo przykre.
Dowód osobisty powinieneś okazać m.in. na prośbę:
Pamiętajmy, że dowód możemy okazać, ale nie oddawać, ani tym bardziej pozostawiać jako „zastaw" w zamian za np.: wypożyczenie sprzętu sportowo-turystycznego. O przekazanie dowodu osobistego do wglądu może prosić nas tylko funkcjonariusz Policji i Straż Graniczna.
W dobie cyfryzacji cyberbezpieczeństwo staje się jednym z ważniejszych wyzwań. Każdego dnia w sieci przetwarzana jest olbrzymia ilość danych, w tym tych wrażliwych. Jeśli dostaną się one w niepowołane ręce, może to oznaczać ogromne kłopoty– także dla Ciebie. Jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci? Jak się przed nimi chronić?
więcejOszuści nie próżnują i wciąż wymyślają nowe metody kradzieży danych osobowych. Nawet jeśli wydaje Ci się, że zawsze zachowujesz ostrożność, to pośpiech lub działanie pod wpływem emocji mogą sprawić, że nieświadomie udostępnisz swoje dane przestępcom.
więcejKserokopia dowodu osobistego nigdy nie powinna trafić w niepowołane ręce. A co z bankami? Czy banki mogą kserować dowód osobisty? Wyjaśniamy!
więcej