Zgoda na przetwarzanie danych

Informacje o kredytach i pożyczkach spłaconych w terminie działają na Twoją korzyść, bo budują Twoją pozytywną historię kredytową. Ma to znaczenie, kiedy ubiegasz się o kolejny kredyt lub pożyczkę.

Dlatego warto wyrazić zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania.

Bez takiej zgody informacje o kredytach i pożyczkach "znikają" z Twojej historii kredytowej w momencie, gdy spłacisz ostatnią ratę. Oznacza to, że instytucje finansowe, które sprawdzają w BIK Twoją wiarygodność, nie będą o nich w ogóle wiedzieć, jeśli wszystko spłacałeś terminowo.

Natomiast jeśli wyrazisz taką zgodę (indywidualną - dla konkretnego zobowiązania lub ogólną – dla wszystkich swoich kredytów i pożyczek), to informacje o Twoich spłaconych zobowiązaniach będą brane pod uwagę przy ocenie Twojej wiarygodności maksymalnie przez 5 lat (licząc od momentu całkowitej spłaty).

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o tym, jak możesz zarządzać swoją historią kredytową w kontekście zgody na przetwarzanie danych.

W BIK znajdują się informacje o Twoich kredytach i pożyczkach oraz o tym, czy spłacasz je w terminie. Sięgają po nie instytucje finansowe, np. gdy rozpatrują Twój wniosek o finansowanie. Robią to, by oszacować ryzyko związane z udzieleniem Ci kredytu lub pożyczki.

 

Podstawa prawna:

art. 105 ust. 4 – 4i oraz art. 105 a ustawy Prawo bankowe

art. 9a ust. 8 ustawy o kredycie konsumenckim

Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie informacji o danym zobowiązaniu również po jego spłacie – to będą one przetwarzane do celów oceny ryzyka kredytowego przez maksymalnie 5 lat, licząc od dnia całkowitej spłaty danego kredytu czy pożyczki.

 

Jeśli nie wyraziłeś takiej zgody – to informacje o aktualnie spłacanych kredytach i pożyczkach będą przetwarzane do celów oceny ryzyka kredytowego do momentu ich całkowitej spłaty. Po spłacie nie będą już one widoczne dla instytucji finansowych, które będą sprawdzać w BIK Twoje dane.

 

Dodatkowo w BIK przetwarzamy dane o zobowiązaniach po ich spłacie w celach statystycznych i reklamacyjnych, ale nie są one widoczne dla banków ani firm pożyczkowych, w tym:

·        informacje o Twoich spłaconych kredytach bankowych są przetwarzane w celach statystycznych maksymalnie przez okres 12 lat od czasu spłaty,

·        informacje z instytucji pożyczkowych są przetwarzane w celu rozpatrywania reklamacji i zgłoszonych roszczeń do momentu ich przedawnienia, jednak nie dłużej niż przez 6 lat od czasu spłaty.


Pamiętaj, że kredyty i pożyczki spłacone w terminie działają na Twoją korzyść - dzięki nim możesz budować swoją historię kredytową. Dlatego warto wyrażać zgodę, żeby informacje o spłaconych zobowiązaniach również były widoczne dla instytucji, które będą sprawdzać Twoje dane w BIK.

 

 

Podstawa prawna:

art. 105 a ustawy Prawo bankowe

Tak, ale tylko jeśli spełnione są oba poniższe warunki:

•    zobowiązanie jest w trakcie spłaty
•    dany kredyt lub pożyczka nie były spłacane w terminie (wystąpiły opóźnienia powyżej 60 dni) oraz minęło już 30 dni od momentu, gdy zostałeś poinformowany o zamiarze przetwarzania danych dotyczących tego kredytu.

Dodatkowo w BIK przetwarzamy  dane o zobowiązaniach po ich spłacie w celach statystycznych i reklamacyjnych, ale nie są one widoczne dla banków ani firm pożyczkowych, w tym:
•    informacje o Twoich spłaconych kredytach bankowych są przetwarzane w celach statystycznych maksymalnie przez okres 12 lat od czasu spłaty
•    informacje z instytucji pożyczkowych są przetwarzane w celu rozpatrywania reklamacji i zgłoszonych roszczeń do momentu ich przedawnienia, jednak nie dłużej niż przez 6 lat od czasu spłaty.

Podstawa prawna:
art. 105 a ustawy Prawo bankowe
art. 9a ust. 8 ustawy o kredycie konsumenckim

Informacje o wyrażonych zgodach możesz znaleźć w Raporcie BIK – w sekcji: Informacje szczegółowe. Przy każdym zobowiązaniu znajdziesz adnotację czy i kiedy wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych po jego spłacie. Jeśli brak takiej informacji, to znaczy, że nie udzieliłeś takiej zgody dla danego zobowiązania. Jeśli jest taka informacja, to dane o tym konkretnym zobowiązaniu będą przetwarzane przez okres, na który zgoda została udzielona, ale nie dłużej niż 5 lat od momentu jego całkowitej spłaty.

Mogłeś wyrazić również tzw. zgodę ogólną. Zgoda ogólna dotyczy Twoich wszystkich zobowiązań, które nie są objęte zgodą indywidualną (tzn. nie udziela się jej osobno dla każdego zobowiązania). Informacje o zgodzie ogólnej znajdziesz w Raporcie BIK w sekcji: Zgoda na przetwarzanie i udostępnianie danych w BIK po wygaśnięciu zobowiązań. W tym wypadku ważna jest data udzielenia tej zgody: zgoda ogólna nie obejmuje nowych kredytów/pożyczek, a więc takich, które zacząłeś spłacać już po jej udzieleniu. Informacje o kredytach i pożyczkach objętych zgodą ogólną również są przetwarzane maksymalnie przez 5 lat od momentu całkowitej spłaty danego zobowiązania. Jeśli brak takiej sekcji w Twoim Raporcie BIK – to znaczy, że nie udzieliłeś zgody ogólnej.

Zgodę indywidualną (czyli dla konkretnego zobowiązania) często wyrażasz już podczas podpisywania umowy o kredyt lub pożyczkę. (patrz: Jak mogę sprawdzić, czy wyraziłem zgodę na przetwarzanie danych o moich zobowiązaniach?)

Jeśli nie udzieliłeś takiej zgody, możesz to zrobić w instytucji, która udzieliła Ci finansowania. Musisz wyraźnie wskazać, o który dokładnie kredyt/pożyczkę Ci chodzi (tj. podać datę zawarcia umowy). Dane te znajdziesz na umowie o kredyt/pożyczkę lub w Raporcie BIK w sekcji Informacje Szczegółowe. Zgodę taką najlepiej udzielić w momencie, gdy aktualnie spłacasz dany kredyt lub pożyczkę.

W BIK możesz wyrazić tzw. zgodę ogólną. Zgoda ogólna dotyczy wszystkich Twoich zobowiązań: tych, które aktualnie spłacasz i tych już spłaconych (jeśli od ich spłaty nie minęło jeszcze 5 lat). Od momentu jej udzielenia informacje o Twoich wszystkich kredytach i pożyczkach objętych tą zgodą są przetwarzane przez maksymalnie 5 lat, licząc od dnia ich spłaty, lub do czasu jej odwołania.

Uwaga: Przy każdym nowym zobowiązaniu musisz pamiętać albo o wyrażeniu zgody indywidualnej albo o ponownym wyrażeniu zgody ogólnej. W przypadku zgody ogólnej liczy się data wyrażenia tej zgody: nie obejmuje ona kredytów/pożyczek, które zacząłeś spłacać już po jej udzieleniu.

Aby udzielić zgodę ogólną, możesz skorzystać z poniższego formularza:

Oświadczenie dotyczące udzielenia zgody ogólnej

Jeśli masz konto w BIK, możesz skorzystać z formularza kontaktu po zalogowaniu. Wtedy wystarczy, że załączysz wypełniony formularz lub w treści wiadomości wpiszesz formułę wyrażenia zgody ogólnej z tego formularza. W temacie formularza wybierz: Prawa wynikające z RODO.

Jeśli nie masz konta, wypełniony i własnoręcznie podpisany wniosek możesz przesłać pocztą na adres:

Biuro Informacji Kredytowej S.A.
ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a
02-679 Warszawa

Możesz też wysłać nam wiadomość e-mail podpisaną podpisem kwalifikowanym na adres: kontakt@bik.pl.

Możesz odwołać zgodę na przetwarzanie danych o swoim zobowiązaniu w dowolnej chwili, zarówno w czasie spłaty, jak i po spłacie zobowiązania.

Pamiętaj, że informacje o Twoim zobowiązaniu będą nadal przetwarzane jeśli:
•    dany kredyt lub pożyczka są nadal spłacane (do momentu całkowitej spłaty)
•    spełnione zostały warunki na przetwarzania danych bez Twojej zgody (patrz: Czy BIK może przetwarzać dane o moich zobowiązaniach bez mojej zgody).

Uwaga: Jeśli dla danego kredytu lub pożyczki wyraziłeś zgodę indywidualną, to odwołanie zgody ogólnej nie wystarczy, bo dane o tym konkretnym zobowiązaniu będą nadal przetwarzane na podstawie zgody indywidualnej (patrz: Jak mogę sprawdzić, czy wyraziłem zgodę na przetwarzanie danych o moich zobowiązaniach?)
 
Pamiętaj, że informacje o kredytach i pożyczkach spłaconych w terminie działają na Twoją korzyść, bo budują Twoją pozytywną historię kredytową. Ma to znaczenie, kiedy ubiegasz się o kolejny kredyt lub pożyczkę. Dlatego warto przemyśleć decyzję o odwołaniu zgody na przetwarzanie danych – bez niej informacje o spłaconych zobowiązaniach nie są widoczne dla instytucji finansowych, które sprawdzają w BIK Twoją wiarygodność.

Zgodę na przetwarzanie danych o danym zobowiązaniu możesz odwołać w instytucji, która udzieliła Ci finansowania. Musisz wyraźnie wskazać, o który dokładnie kredyt/pożyczkę Ci chodzi – np. podać datę zawarcia umowy. Dane te znajdziesz na umowie o kredyt/pożyczkę lub w Raporcie BIK w sekcji: Informacje szczegółowe. Każda instytucja może mieć inne procedury dotyczące odwołania zgody - warto więc dopytać, jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku, aby był on kompletny.  

Zgodę tę możesz odwołać również w BIK - wtedy dodatkowo musisz wskazać nazwę instytucji finansowej, która udzielił Ci finansowania. Nie później niż w terminie 30 dni, dostaniesz od nas potwierdzenie odwołania zgody.
W BIK możesz odwołać również tzw. zgodę ogólną (dotyczy ona Twoich wszystkich zobowiązań, które nie są objęte zgodą indywidualną).

Aby odwołać zgodę, możesz skorzystać z poniższych formularzy:

Oświadczenie o odwołaniu zgody (dot. zgody indywidualnej)

Oświadczenie dotyczące odwołania zgody ogólnej

Jeśli masz konto w BIK, możesz skorzystać z formularza kontaktu po zalogowaniu. Wtedy wystarczy, że załączysz wypełniony formularz lub w treści wiadomości wypiszesz zobowiązania, których dotyczy odwołanie zgody. W temacie formularza wybierz: Prawa wynikające z RODO.

Jeśli nie masz konta, wypełniony i własnoręcznie podpisany wniosek możesz przesłać pocztą na adres:

Biuro Informacji Kredytowej S.A.
ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a
02-679 Warszawa

Możesz też wysłać nam wiadomość e-mail podpisaną podpisem kwalifikowanym na adres: kontakt@bik.pl.

Pamiętaj, że informacje o kredytach i pożyczkach spłaconych w terminie działają na Twoją korzyść, bo budują Twoją pozytywną historię kredytową. Ma to znaczenie, kiedy ubiegasz się o kolejny kredyt lub pożyczkę. Dlatego warto przemyśleć decyzję o odwołaniu zgody na przetwarzanie danych – bez niej informacje o spłaconych zobowiązaniach nie są widoczne dla instytucji finansowych, które sprawdzają w BIK Twoją wiarygodność.