Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Jak mówi ustawa Prawo bankowe, przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Jest ona najważniejszym elementem procedury kredytowej i od niej właśnie zależy, czy bank udzieli nam kredytu, czy też nie.

Aby zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu warto się do tego należycie przygotować analizując te elementy, które mają wpływ na zdolność kredytową.

Dochody i forma zatrudnienia

Żeby pożyczać musisz zarabiać. Nie bez znaczenia jest jednak forma zatrudnienia, dzięki której uzyskujesz dochody. Umowa o pracę to zdecydowanie ten wariant, który wpływa dobrze na Twoją zdolność kredytową.

W przypadku umowy o dzieło czy samozatrudnienia bank ma mniejszą pewność co do stabilności twoich zarobków. Mniej oczywista jest również kwestia dochodów mikroprzedsiębiorców. W tym przypadku właściwym dokumentem potwierdzającym ich wysokość będzie zeznanie podatkowe.

Obciążenia wydatkami

Koszty stałe, kredyty, pożyczki, karty kredytowe.

Mówiąc wprost – najlepiej gdybyś nie miał żadnych, jednak w praktyce sytuacja taka jest raczej niemożliwa. Praktycznie każdy z nas płaci jakieś rachunki i ponosi koszty. Niejeden z nas posiada też kredyt czy pożyczkę. Warto pamiętać, że rata aktualnie spłacanego kredytu, pożyczki i limit na karcie, nawet jeśli używasz jej bardzo rzadko, obniżają Twoją zdolność.

Jeśli więc możesz obejść się bez karty, zrezygnuj z niej. Jeśli posiadasz limit w koncie osobistym, zrób to samo. Zanim poręczysz komuś kredyt, zastanów się – on również obniży Twoją zdolność kredytową.

Czas

Okres kredytowania ma istotne znaczenie. Im dłuższy kredyt, tym więcej zapłacimy za jego obsługę. Jednak wydłużenie okresu kredytowania może obniżyć wysokość miesięcznej raty, co ma bezpośredni wpływ na zdolność kredytową.

Dobre towarzystwo

Rodzice, partner, partnerka, rodzeństwo to potencjalnie dobrzy kandydaci do wspólnego kredytu. Takie rozwiązanie nie tylko poprawia zdolność kredytową, ale jednocześnie daje dodatkowe zabezpieczenie dla banku. Zastanów się więc, czy nie warto wziąć kredytu wspólnie.

Równe raty

Choć perspektywa spłacania coraz niższych rat może być kusząca, to jednak te początkowe, najwyższe raty, bank będzie uwzględniał w kalkulacji naszej zdolności kredytowej. Dlatego też lepiej wybrać kredyt o równych ratach kapitałowo-odsetkowych, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję kredytową.

Historia kredytowa w BIK

Zanim złożysz w banku wniosek kredytowy, sprawdź swoją historię kredytową. Zrobisz to bez wychodzenia z domu. Z Raportu BIK dowiesz się jakie informacje na Twój temat przekazywały do BIK banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe. Pamiętaj, że z tych samych informacji skorzysta Twój przyszły kredytodawca, sprawdzając Twoją wiarygodność finansową.

Może się okazać, że dane w BIK nie zostały zaktualizowane przez bank lub zakradł się jakiś błąd. Sprawdzając swoją historię będziesz miał szanse skorygować ją, zanim sprawdzi ją bank. Pamiętaj, że dobra historia to Twój atut.

Co więcej, możesz skorzystać z Analizatora Kredytowego BIK. Jest to narzędzie, które oszacuje Twoje szanse na kredyt i co bardzo ważne, w analizie tej uwzględni dane z Raportu BIK.

Przeczytaj również