Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Marzysz o własnym mieszkaniu, ale ceny na rynku nieruchomości sprawiają, że wydaje się to nieosiągalne? Rząd przedstawia nową inicjatywę – program „Klucz do mieszkania”, który ma na celu ułatwienie Polakom zakupu pierwszego lokum. Na czym ma polegać to rozwiązanie, jakie korzyści przyniesie, kto będzie mógł z niego skorzystać?
„Klucz do mieszkania” to nowy rządowy program mieszkaniowy skierowany do osób planujących zakup swojego pierwszego mieszkania lub domu. Program ma wspierać zakup nieruchomości z rynku wtórnego, budowę domów metodą gospodarczą oraz mieszkalnictwo komunalne, społecznego i własnościowego. Minister Rozwoju i Technologii podkreśla, że z programu mają skorzystać osoby poszukujące pierwszego lokum, a nie deweloperzy. W związku z tym nieruchomości z rynku pierwotnego zostaną wykluczone ze wsparcia.
Największe emocje budzi jeden z filarów programu „Klucz do mieszkania” nazwany „Pierwsze klucze”. Ma to być program dopłat do rat kredytu mieszkaniowego skierowany do osób, które:
· nie mają obecnie i nie miały wcześniej własnej nieruchomości – rząd chce zaoferować wsparcie dla tych, którzy faktycznie szukają pierwszego mieszkania;
· planują zakup mieszkania lub domu z rynku wtórnego – program nie obejmuje nieruchomości od deweloperów;
· chcą wybudować dom metodą gospodarczą – możesz także liczyć na wsparcie, jeśli marzysz o własnym domu i planujesz budowę we własnym zakresie;
· chcą pokryć koszty partycypacji w SIM/TBS albo wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej – program będzie wspierać także osoby korzystające z tych rozwiązań.
Będzie obowiązywać limit ceny mieszkania – ustalono go na 10 000 zł/m2, a dla pięciu największych i najdroższych miast na 11 000 zł/m2. W ramach programu ma być ustalone także kryterium dochodowe, którego przekroczenie będzie zmniejszać kwotę dopłaty.
Co ważne, program skonstruowano tak, aby ograniczyć spekulacje na rynku nieruchomości i nie wspierać działalności tzw. „fliperów”, czyli osób, które wyszukują okazje na rynku nieruchomości po to, by następnie sprzedać je z zyskiem (najczęściej po odświeżeniu lub remoncie). Dlatego wprowadzono minimalny czas posiadania nieruchomości przez sprzedającego. Osoba sprzedająca mieszkanie musi być jego właścicielem od co najmniej 3 lat. Musi być ono także oddane do użytku co najmniej 5 lat przed momentem sprzedaży.
Rządowy program mieszkaniowy „Pierwsze klucze” pozwoli uzyskać dopłaty zarówno do kredytu hipotecznego, jak i do kredytu konsumenckiego np. na pokrycie kosztów partycypacji w SIM/TBS. Ich wysokość ma być uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego. Dopłata ma obniżać oprocentowanie kredytu udzielanego w systemie rat malejących do 1,5%, a tym samym zwiększyć dostępność finansowania na zakup własnego mieszkania.
Poza dopłatami nowy program mieszkaniowy na 2025 r. ma wspierać budownictwo komunalne i społeczne. Rząd planuje przeznaczyć 2,5 mld złotych na rozwój mieszkań komunalnych i społecznych. Dzięki temu w 2025 r. może powstać nawet 15 tys. nowych lokali, co zwiększy ich dostępność dla osób o niższych dochodach.
Ponadto społeczny program mieszkaniowy ma zastosować dodatkowe formy wsparcia dla grup, które często odczuwają problemy mieszkaniowe. Chodzi m.in. o pierwszeństwo dla osób starszych w wynajmie mieszkań gminnych dostosowanych do ich potrzeb oraz umożliwienie przeprowadzki z dotychczas zajmowanego lokalu do lokalu gminnego czy budowy i remonty akademików z myślą o studentach.
Program „Klucz do mieszkania” znajduje się jeszcze w fazie opracowywania. Dlatego nie są znane terminy ani konkretne warunki przystąpienia. Jeśli interesuje Cię nowy program mieszkaniowy zaproponowany przez rząd:
· śledź oficjalne komunikaty – w ramach opracowywania szczegółów programu nowe informacje będą publikowane na stronach rządowych;
· przygotuj się finansowo – już teraz sprawdź swoją zdolność kredytową (np. za pomocą Analizatora BIK) i oszczędzaj na wkład własny, aby móc skorzystać z programu od razu, gdy tylko będzie to możliwe; warto też pobrać Raport BIK, aby sprawdzić swoją historię kredytową;
· monitoruj rynek nieruchomości – poszukaj ofert nieruchomości z rynku wtórnego, które spełniają kryteria programu oraz Twoje wymagania.
Program „Klucz do mieszkania” jako inicjatywa rządowa mająca na celu wsparcie Polaków w zakupie pierwszego własnego lokum już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem. Jeśli marzysz o własnym mieszkaniu lub domu, warto bliżej przyjrzeć się tej propozycji i przygotować się do skorzystania z oferowanych możliwości.
W Polsce jest ponad 6 milionów emerytów, przy czym średnia wysokość świadczenia pobieranego z ZUS nie przekracza 3000 zł. Nie dziwi więc fakt, że emeryci – w przypadku konieczności poniesienia większych wydatków – mogą szukać wsparcia w banku. Czy jednak kredyt jest dla emeryta dostępny? Do jakiego wieku można go otrzymać?
więcejPotrzebujesz dodatkowych środków, ale nie masz czasu na skomplikowane formalności? A może nie masz jak udowodnić swojego stałego zatrudnienia? Sprawdź, czy i gdzie można uzyskać kredyt na dowód bez umowę o pracę. Wyjaśniamy też, jak działają takie produkty i co musisz zrobić, aby uzyskać finansowanie.
więcej„Mieszkanie na start” to rządowy program dla osób, które chcą kupić nieruchomość na własne potrzeby mieszkaniowe, posiłkując się kredytem hipotecznym. Program ten ma zastąpić funkcjonujące dotychczas programy mieszkaniowe: Bezpieczny Kredyt 2% i Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy. Jakie są jego najważniejsze założenia, kto może z niego skorzystać i co jeszcze warto wiedzieć o „Mieszkaniu na start”?
więcej