Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Kredyty odstraszają Cię wysokością odsetek? A gdyby tak móc dostać finansowanie na lepszych warunkach? Dla niektórych to możliwe. Kredyty preferencyjne to finansowanie udzielane na specjalnych warunkach, zarezerwowane dla konkretnych grup klientów. Kto może wziąć kredyt preferencyjny? Jak to wygląda? Czy warto? Odpowiadamy!
Kredyt preferencyjny to forma finansowania, w której kredytobiorca korzysta z uprzywilejowanych warunków względem standardowej oferty bankowej. Może to oznaczać:
· niższe oprocentowanie,
· dopłaty do części odsetek lub kapitału,
· dłuższy okres spłaty lub karencji w spłacie,
· wyższą kwotę finansowania.
Tego typu kredyty są często wspierane przez państwo lub instytucje publiczne, ponieważ mają na celu realizację określonych celów społecznych lub gospodarczych, np. rozwój rolnictwa, wsparcie studentów czy poprawę efektywności energetycznej budynków.
Z preferencyjnych kredytów korzystają różne grupy: rolnicy, przedsiębiorcy, studenci, młode rodziny czy właściciele domów. Sprawdź, czy Tobie również przysługuje tego rodzaju wsparcie.
Kredyt preferencyjny dla rolników to jedno z najbardziej znanych narzędzi wsparcia polskiego rolnictwa. Oferuje dopłaty do odsetek lub spłatę części kapitału, a także możliwość finansowania inwestycji o dużej wartości. Kredyty preferencyjne dla rolników są dofinansowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą zaciągnąć m.in. kredyt preferencyjny na zakup ziemi z dopłatą nawet do równowartości 20 tys. euro (60% wartości kredytu). Wymagany jest wkład własny wynoszący co najmniej 10 proc. wartości ziemi.
Dostępne są też kredyty preferencyjne inwestycyjne z dopłatą do odsetek na różnych warunkach. Kredyt preferencyjny dla rolnika może być też kredytem klęskowym przeznaczanym na odtworzenie majątku trwałego po szkodach wywołanych np. przez suszę czy podtopienia.
Preferencyjny kredyt studencki jest przeznaczony dla osób studiujących (w tym doktorantów), które chcą mieć zabezpieczenie finansowe w czasie nauki. Do jego największych atutów należą:
· bardzo niskie oprocentowanie (połowa stopy redyskontowej NBP – w czerwcu 2025 jest to jedynie 2,65%);
· karencja w spłacie do 2 lat po ukończeniu studiów;
· możliwość umorzenia części zobowiązania w przypadku uzyskania dobrych wyników w nauce;
· możliwość umorzenia całości zobowiązania w przypadku ciężkiej sytuacji życiowej;
· długi okres spłaty (dwa razy dłuższy niż okres pobierania kredytu);
· wypłata w miesięcznych transzach.
Kredyt na preferencyjnych warunkach dla studenta może być dobrym wyborem, jeśli potrzebujesz środków na wynajem mieszkania, czesne czy codzienne życie.
Kredyt preferencyjny dla firm to często element wsparcia ze strony instytucji publicznych (np. BGK) lub funduszy unijnych. Taki kredyt może objąć np.:
· inwestycje w rozwój technologiczny,
· zakup maszyn i urządzeń,
· cyfryzację działalności,
· wdrażanie innowacji lub eksport produktów.
Preferencyjne kredyty dla firm mają uproszczoną procedurę i często obejmują dopłaty do części kapitału lub gwarancje spłaty, co zwiększa dostępność finansowania. Mogą obowiązywać jednak szczególne wymagania, np. co do okresu działalności.
Kredyt preferencyjny na mieszkanie to rozwiązanie dla osób, którym trudno jest zrealizować marzenie o własnej nieruchomości na warunkach rynkowych. W przeszłości działały różne programy tego typu, oferujące rozmaite korzyści i warunki (m.in. kredyt 2%).
W drugiej połowie 2025 r. w życie ma wejść program „Pierwsze Klucze”, w ramach którego będzie można uzyskać m.in. preferencyjny kredyt mieszkaniowy. Rządowe dopłaty mają obniżyć oprocentowanie kredytów. Jak podobne programy tego typu, program „Pierwsze Klucze” ma być przeznaczony tylko dla osób, które nie mają i nie miały żadnej nieruchomości. Ponadto będzie oferować wsparcie tylko w przypadku zakupu lokalu z rynku wtórnego lub zakupu działki i budowy w systemie gospodarczym. Obowiązują też limity ceny metra kwadratowego oraz dochodów beneficjentów.
Kredyty na preferencyjnych warunkach na przedsięwzięcia związane z termomodernizacją są coraz popularniejsze. Dzięki nim można zrealizować inwestycje, które pomagają uzyskać znaczne oszczędności i zmniejszyć swój wpływ na środowisko. Kredyt preferencyjny można uzyskać m.in. na:
· termomodernizację budynków (docieplenie, wymianę okien),
· montaż instalacji fotowoltaicznych,
· wymianę źródeł ciepła (np. pieców węglowych na pompy ciepła).
Możliwości jest wiele, podobnie jak źródeł finansowania. Różne są też warunki poszczególnych kredytów preferencyjnych.
Kredyt preferencyjny z założenia jest korzystnym rozwiązaniem – oferuje bowiem warunki lepsze od tych komercyjnych. Dlatego zdecydowanie warto przyjrzeć się możliwościom, jakie daje. Może być realnym wsparciem przy rozwoju działalności, zakupie nieruchomości czy poprawie warunków życia. Trzeba jednak pamiętać, że każdy kredyt to zadłużenie oraz wiążące się z tym ryzyko. Zawsze realistycznie oceniaj swoje możliwości finansowe i dokładnie analizuj oferty, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Pamiętaj również, że wymagania banku przy kredycie preferencyjnym mogą być takie same lub wyższe niż przy kredycie komercyjnym. Bank sprawdzi m.in. Twoją historię kredytową, a jeśli jest zła, może nie udzielić finansowania. Pobierz Raport BIK o sobie, aby sprawdzić, jak kształtuje się Twoja historia oraz jakie masz szanse na kredyt.
Potrzebujesz dodatkowych środków na wakacje, remont, nowy sprzęt do domu? Właśnie w takich sytuacjach może się przydać kredyt konsumpcyjny. Na czym dokładnie polega i czym różni się od innych kredytów? Czy warto korzystać z tego rozwiązania? Wyjaśniamy!
więcejZanim złożysz swój podpis na umowie kredytowej, warto dokładnie wiedzieć, co znajduje się w dokumencie, jakie są Twoje prawa i obowiązki oraz z jakimi kosztami możesz się spotkać. Dowiedz się, jak czytać umowę kredytową i na co uważać.
więcejCzasami możesz też spotkać się z pojęciem „kredyt celowy” – ale co to właściwie jest? Dowiedz się, kiedy mówi się o kredycie celowym, czym się wyróżnia, jak działa i jak go uzyskać.
więcej