Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
W dobie rozwoju gospodarczego i rosnącej konsumpcji coraz chętniej zaciągamy kredyty. Wbrew niektórym opiniom, nie ma w tym niczego złego, pod warunkiem, że przestrzegamy podstawowych zasad „higieny kredytowej”. Wystarczy bowiem pamiętać o kilku prostych kwestiach, które uchronią nas przed pętlą zadłużenia i problemami ze spłatą zobowiązań.
Ile razy zdarzyło Ci się kupić coś pod wpływem emocji? Jeśli na dany zakup musisz wziąć kredyt, odpowiedz sobie na początku na pytanie, czy naprawdę nie możesz się bez niego obejść. Jeśli nie, spróbuj zaoszczędzić i odsunąć zakup w czasie. Jeśli kredyt jest nieodzowny, oszacuj bardzo dokładnie, czy będziesz w stanie go spłacić.
Policz koszty swoich stałych zobowiązań (opłaty za mieszkanie, abonamenty, inne kredyty) i zastanów się, czy Twoje dochody są wystarczająco wysokie na podjęcie jeszcze jednego zobowiązania. Zadłużenie ponad miarę może mieć bardzo poważne konsekwencje!
Podpisując jakąkolwiek umowę powinieneś ją dokładnie przeczytać. Umowy podpisywane z bankami są bardzo złożone i wymagają wnikliwej analizy. Nawet, jeśli w reklamie pożyczki lub kredytu wszystko wygląda na bardzo proste i przejrzyste, to zapewne umowa będzie mniej przyjazna. Sprawdź dokładnie tabelę opłat i zwróć uwagę na RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Tam znajdziesz wszystkie koszty kredytu.
Pamiętaj także, że sumienne spłacanie zobowiązań pomaga Ci budować dobrą historię kredytową, dzięki czemu masz większe szanse, że kolejne kredyty otrzymasz na lepszych warunkach.
Biuro Informacji Kredytowej umożliwia Ci budowanie swojej wiarygodności finansowej i gwarantuje swobodny dostęp do wszystkich danych przekazywanych do BIK przez banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe.
Warto pobrać Raport BIK i sprawdzić, jakie dane widnieją na Twój temat. Zwłaszcza gdy kiedyś miałeś problemy ze spłacaniem rat, planujesz wziąć kredyt bądź aktualnie jakiś spłacasz. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy wszystkie właściwe informacje są przekazywane do BIK i będziesz mógł lepiej przygotować swoją pozycję do rozmowy z kredytodawcą.
Udzielając Ci kredytu, bank musi sprawdzić, na ile prawdopodobne jest, że spłacisz zobowiązanie w terminie. Dlatego, przed podjęciem decyzji kredytowej, weryfikuje Twoją sytuację finansową oraz historię w BIK. Czasami prosi też o zabezpieczenie kredytu. Co to takiego? Jakie rodzaje zabezpieczeń stosują banki?
więcejW Polsce jest ponad 6 milionów emerytów, przy czym średnia wysokość świadczenia pobieranego z ZUS nie przekracza 3000 zł. Nie dziwi więc fakt, że emeryci – w przypadku konieczności poniesienia większych wydatków – mogą szukać wsparcia w banku. Czy jednak kredyt jest dla emeryta dostępny? Do jakiego wieku można go otrzymać?
więcejPotrzebujesz dodatkowych środków, ale nie masz czasu na skomplikowane formalności? A może nie masz jak udowodnić swojego stałego zatrudnienia? Sprawdź, czy i gdzie można uzyskać kredyt na dowód bez umowę o pracę. Wyjaśniamy też, jak działają takie produkty i co musisz zrobić, aby uzyskać finansowanie.
więcej