Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Obecnie pożyczkę pozabankową można uzyskać online, nawet w kilkanaście minut. Tego typu oferty bywają pomocne, ale należy zwrócić uwagę, u kogo i na jakich warunkach zaciąga się dług. Niekiedy nadal można się spotkać z produktami reklamowanymi jako pożyczki bez BIK, które mogą stanowić zagrożenie dla pożyczkobiorcy. Dowiedz się, dlaczego są one groźne i na co uważać!
Pożyczka pozabankowa to forma finansowania udzielana przez firmę lub instytucje, która nie jest bankiem. Może być krótko- lub długoterminowa. Często opiewa na niewielkie kwoty (już od kilkuset złotych), ale możliwe jest także pożyczanie większych sum.
W ostatnich latach popularność pożyczek pozabankowych zdecydowanie wzrosła – przede wszystkim ze względu na łatwość ich uzyskania. Są one dostępne także dla osób o ograniczonej zdolności kredytowej, a niekiedy do ich uzyskania nie jest konieczne nawet przedstawienie dowodu zatrudnienia czy innych podobnych dokumentów. Do niedawna na rynku można było znaleźć pożyczki pozabankowe określane jako tzw. pożyczki bez BIK, czyli bez sprawdzania historii kredytowej pożyczkobiorcy. Warto jednak wiedzieć, że od 18 maja 2023 r., kiedy to w życie weszła kolejna nowelizacja tzw. ustawy antylichwiarskiej, weryfikacja zdolności kredytowej pożyczkobiorcy jest obowiązkowa na podstawie analizy danych udostępnianych przez zaufanych dostawców gromadzących i przetwarzających dane niezbędne do takiej oceny. De facto nie jest więc możliwe udzielenie legalnej pożyczki bez sprawdzenia historii kredytowej klienta. Tym samym, widząc ofertę określoną jako pożyczka bez BIK, należy zachować szczególną ostrożność.
Pożyczki pozabankowe mają niewątpliwe zalety, wśród których na czoło wysuwa się łatwość ich uzyskania – wiele z nich można dostać przez Internet. Jednak niosą one za sobą również pewne zagrożenia, dlatego zawsze należy zachować rozsądek przy korzystaniu z tego typu usług. Jakie są główne ryzyka związane z szybkimi pożyczkami?
Weryfikacja klienta to standardowy element każdego procesu kredytowego. Zgodnie z nowymi przepisami muszą ją przeprowadzać także firmy pożyczkowe. Wykorzystują one do tego celu m.in. Biuro informacji Kredytowej (BIK), które gromadzi i przechowuje informacje o zadłużeniu, zobowiązaniach kredytowych i terminowości ich spłat lub jedno z biur informacji gospodarczej - BIG (np. BIG InfoMonitor). Weryfikacja w BIK lub BIG pomaga także przeciwdziałać zjawisku nadmiernego zadłużania się kredytobiorców. Tego typu procedura tak naprawdę jest więc korzystna dla pożyczkobiorcy – może mu bowiem pomóc uniknąć nadmiernego zadłużenia i wpadnięcia w spiralę długów.
Podsumowując – czy otrzymanie pożyczki bez BIK jest możliwe? Teoretycznie tak – banki i firmy pożyczkowe mają obowiązek sprawdzenia historii kredytowej klienta, ale przepisy nie określają, w jaki sposób należy to robić. Pożyczkodawca nie musi więc korzystać z BIK – w zamian może pozyskać informacje o pożyczkobiorcy np. w jednym z BIG-ów.
Określenie "pożyczka bez BIK" jednak było (a czasami nadal jest) używane w celu zasygnalizowania braku weryfikacji historii kredytowej klienta. Obecnie taka procedura stanowi naruszenie obowiązujących przepisów prawa. Dlatego, jeśli widzisz tego rodzaju sformułowanie w ofercie, zachowaj szczególną ostrożność. Najprawdopodobniej sygnalizuje to, że masz do czynienia z pożyczkodawcą celowo naruszającym przepisy. Korzystanie z takich usług stwarza duże zagrożenie, a „wyplątanie się” z nich może wymagać wkroczenia na drogę sądową. Dlatego należy się ich wystrzegać!
Nie jesteś pewien, czy w swojej sytuacji otrzymasz tradycyjny kredyt lub pożyczkę? Możesz skorzystać z narzędzi podobnych do tych, które są wykorzystywane przez banki oraz firmy pożyczkowe. Jeśli planujesz ubiegać się o tradycyjny kredyt bankowy, warto skorzystać z Analizatora Kredytowego BIK. To zaawansowany kalkulator zdolności kredytowej, który przy obliczaniu szans na kredyt, bierze pod uwagę Twoją historię kredytową, tak, jak robią to banki, wyliczając ją według formuł bardzo zbliżonych do tych, jakie stosują banki. W przypadku chęci zaciągnięcia zbyt dużego kredytu Analizator wyświetli natomiast ostrzeżenie, które pomoże Ci uniknąć kosztownych błędów.
Możesz również samodzielnie sprawdzić swoją historię kredytową w BIK, czyli informacje weryfikowane przy ubieganiu się o kredyt lub pożyczkę. W tym celu wystarczy zamówić online Raport BIK. Jest to szczegółowy dokument, który pomoże ci sprawdzić,
Pomoże Ci to ocenić swoje szanse w ubieganiu się o finansowanie zarówno od banku, jak i od firmy pożyczkowej.
Informacje o Twoich kredytach są przetwarzane w BIK przez cały okres ich spłaty.
więcejNie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie przede wszystkim dlatego, że banki mają różne polityki kredytowe.
więcejJeśli ktoś rozważa upadłość konsumencką, to znaczy, że znalazł się w bardzo złej sytuacji finansowej i od dłuższego czasu nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań. Upadlość konsumencką można nazwać restartem finansowym, jednak uruchomienie takiej procedury ma też poważne konsekwencje, które warto rozważyć, zanim podejmie się ostateczną decyzję o złożenie wniosku o upadłość w sądzie.
więcej