Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
W życiu każdego z nas są takie zakupy, których dokonujemy raz na kilka lub kilkadziesiąt lat, np. mieszkanie czy samochód. Zazwyczaj są to wydatki, których nie jesteśmy w stanie sfinansować z bieżących środków i korzystamy z kredytów.
Na podstawie statystyk można stwierdzić, że większość z nas miała już jakieś doświadczenia z kredytem lub pożyczką. Pomimo, że oferty banków są bardzo rozbudowane, to na co dzień najczęściej mamy do czynienia z pięcioma rodzajami kredytów.
Natłok reklam i ofert spływających z różnych instytucji sprawia, że pojęcia „kredyt” i „pożyczka” zlewają się w jedno. Z punktu widzenia odbiorcy końcowego różnica wydaje się niewielka, ale faktyczne różnice prawne są znaczące.
Przede wszystkim kredytu mogą udzielić wyłącznie banki, a umowy kredytowe podlegają rygorom prawa bankowego. Umowa kredytu zawsze musi zawierać termin jego zwrotu jak i cenę w postaci różnego rodzaju opłat, prowizji i odsetek.
Natomiast pożyczki może udzielić każdy, kto posiada wolne środki, a do kwoty 500 zł nie potrzebna jest nawet forma pisemna umowy. Nie ma obowiązku określania ceny pożyczki ani terminu jej zwrotu. Umowa pożyczki regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego.
Kredyt samochodowy to jedna z najpopularniejszych form finansowania zakupu aut. W artykule wyjaśnimy, jak działa kredyt na auto, jak wziąć go krok po kroku i wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
więcejMarzysz o własnym mieszkaniu, ale ceny na rynku nieruchomości sprawiają, że wydaje się to nieosiągalne? Rząd przedstawia nową inicjatywę – program „Klucz do mieszkania”, który ma na celu ułatwienie Polakom zakupu pierwszego lokum. Na czym ma polegać to rozwiązanie, jakie korzyści przyniesie, kto będzie mógł z niego skorzystać?
więcej