Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
W życiu każdego z nas są takie zakupy, których dokonujemy raz na kilka lub kilkadziesiąt lat, np. mieszkanie czy samochód. Zazwyczaj są to wydatki, których nie jesteśmy w stanie sfinansować z bieżących środków i korzystamy z kredytów.
Na podstawie statystyk można stwierdzić, że większość z nas miała już jakieś doświadczenia z kredytem lub pożyczką. Pomimo, że oferty banków są bardzo rozbudowane, to na co dzień najczęściej mamy do czynienia z pięcioma rodzajami kredytów.
Natłok reklam i ofert spływających z różnych instytucji sprawia, że pojęcia „kredyt” i „pożyczka” zlewają się w jedno. Z punktu widzenia odbiorcy końcowego różnica wydaje się niewielka, ale faktyczne różnice prawne są znaczące.
Przede wszystkim kredytu mogą udzielić wyłącznie banki, a umowy kredytowe podlegają rygorom prawa bankowego. Umowa kredytu zawsze musi zawierać termin jego zwrotu jak i cenę w postaci różnego rodzaju opłat, prowizji i odsetek.
Natomiast pożyczki może udzielić każdy, kto posiada wolne środki, a do kwoty 500 zł nie potrzebna jest nawet forma pisemna umowy. Nie ma obowiązku określania ceny pożyczki ani terminu jej zwrotu. Umowa pożyczki regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego.
Potrzebujesz kredytu na realizację swoich celów? Nie musisz się o niego starać się samodzielnie. Możesz zaciągnąć zobowiązanie zarówno z partnerem, z którym pozostajesz w nieformalnym związku, jak i z członkiem rodziny, przyjacielem lub inną dowolną osobą. Sprawdź, kiedy warto starać się o wspólny kredyt i jakie warunki musisz spełnić, żeby takie finansowanie otrzymać.
więcejDodatkowe fundusze mogą przyspieszyć rozwój firmy i pomóc jej osiągnąć wyznaczone cele. Jednak aby pozyskać finansowanie od banku, potrzebna jest odpowiednia zdolność kredytowa. Skąd wiadomo, czy Twój biznes ma szansę na kredyt? Co wpływa na zdolność kredytową firmy? Jak ją poprawić, aby łatwiej uzyskać niezbędne finansowanie? Sprawdź!
więcejOdpowiedni kredyt może pomóc Ci spełnić marzenia, zrealizować plany inwestycyjne czy pokonać nagłe trudności finansowe. Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, warto wiedzieć, jakie są etapy całego procesu oraz co jest sprawdzane przez banki i instytucje finansowe podczas rozpatrywania Twojego wniosku. Jak wziąć kredyt? Sprawdź!
więcej