Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Niezbędnym elementem każdej procedury ubiegania się o kredyt bankowy jest poprawne wypełnienie i złożenie wniosku kredytowego. Jakie informacje zawiera wniosek o kredyt? Jak poprawnie go wypełnić? Ile trwa rozpatrywanie wniosku? Podpowiadamy.
Wniosek kredytowy to podstawowy dokument, który musisz wypełnić, wnioskując o kredyt gotówkowy, hipoteczny, samochodowy czy konsolidacyjny. Z reguły składa się on z formularza zawierającego dane wnioskodawcy, podstawowe informacje na temat kredytu (suma, okres kredytowania) i ewentualnych zabezpieczeń oraz listy oświadczeń. Do wniosku będziesz musiał dołączyć także załączniki, np. zaświadczenie o wysokości i źródle dochodu (taki dokument wyda Ci pracodawca) czy wyciąg z rachunku bankowego z ostatnich 3 czy 6 miesięcy.
Wniosek o kredyt gotówkowy zawiera następujące informacje:
Ważne: w zależności od rodzaju finansowania wzorce dokumentów mogą różnić się formą, zakresem wymaganych informacji czy procedurą złożenia. Wniosek o kredyt hipoteczny czy kredyt konsolidacyjny zawiera z reguły więcej rubryk.
Wniosek kredytowy powinieneś wypełnić przede wszystkim starannie i zgodnie z prawdą. Jeśli, chcąc podkręcić swoją zdolność kredytową, wskażesz bankowi niezgodne z prawdą informacje (np. te o wysokości zarobków czy aktualnie spłacanych kredytach), bank nie będzie miał żadnego problemu, aby zweryfikować poprawność danych. Jeśli kłamstwo wyjdzie na jaw, nie tylko wyda negatywną decyzję kredytową, ale może także narazić Cię na konsekwencje prawne. Nie wypełniaj wniosku w pośpiechu, podczas okienek między spotkaniami. Aby zminimalizować ryzyko błędów, zarezerwuj na ten cel co najmniej 30 minut. Jeśli chcesz skorzystać z aktualnego rządowego programu na kredyt mieszkaniowy, sprawdź wcześniej, czy się do niego kwalifikujesz.
To, ile czasu potrwa weryfikacja wniosku, zależy przede wszystkim od rodzaju kredytu i wewnętrznych procedur banku. W przypadku kredytu gotówkowego może to potrwać nawet kilka godzin (częściej są to 1-2 dni robocze). W przypadku kredytu hipotecznego na ostateczną decyzję kredytową bank ma nie więcej niż 21 dni kalendarzowych od momentu dostarczenia wszystkich potrzebnych dokumentów. Do utrzymania takiego terminu obliguje kredytodawców prawo.
Chcesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji banku?
Zanim wybierzesz konkretnego kredytodawcę, porównaj dostępne na rynku oferty, zwracając uwagę przede wszystkim na:
Wartym rozważenia rozwiązaniem może być także skorzystanie z usług doświadczonego eksperta kredytowego. Jeśli tak właśnie zrobisz, specjalista przeanalizuje oferty różnych banków i wyselekcjonuje dla Ciebie te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i możliwościom. Pomoże także wypełnić wniosek o kredyt oraz będzie ważnym wsparcie na każdym etapie procedury kredytowej, aż do momentu zawarcia umowy kredytowej.
Przed złożeniem wniosku wygeneruj Raport BIK. Dokument zawiera szczegółowe informacje o Twojej historii kredytowej, która jest kluczowym parametrem wpływającym na twoją zdolność kredytową. Znajdziesz w nim także Ocenę Punktową BIK, która obrazuje Twoją wiarygodność jako kredytobiorcy – bo pokazuje, jakie są szanse, że swój kredyt spłacisz w terminie.
Dlaczego warto sięgnąć po Raport BIK?
Dzięki Raportowi BIK dowiesz się, w jaki sposób widzi Cię bank, a co za tym idzie, czy w jego oczach jesteś wiarygodnym kredytobiorcą i warto Ci zaufać. To jednak nie wszystko.
Udzielając Ci kredytu, bank musi sprawdzić, na ile prawdopodobne jest, że spłacisz zobowiązanie w terminie. Dlatego, przed podjęciem decyzji kredytowej, weryfikuje Twoją sytuację finansową oraz historię w BIK. Czasami prosi też o zabezpieczenie kredytu. Co to takiego? Jakie rodzaje zabezpieczeń stosują banki?
więcejW Polsce jest ponad 6 milionów emerytów, przy czym średnia wysokość świadczenia pobieranego z ZUS nie przekracza 3000 zł. Nie dziwi więc fakt, że emeryci – w przypadku konieczności poniesienia większych wydatków – mogą szukać wsparcia w banku. Czy jednak kredyt jest dla emeryta dostępny? Do jakiego wieku można go otrzymać?
więcejPotrzebujesz dodatkowych środków, ale nie masz czasu na skomplikowane formalności? A może nie masz jak udowodnić swojego stałego zatrudnienia? Sprawdź, czy i gdzie można uzyskać kredyt na dowód bez umowę o pracę. Wyjaśniamy też, jak działają takie produkty i co musisz zrobić, aby uzyskać finansowanie.
więcej