Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Pod koniec miesiąca często brakuje Ci pieniędzy? Przy niespodziewanych większych wydatkach musisz korzystać z pożyczek lub wsparcia bliskich? Być może rozwiązaniem dla Ciebie jest limit kredytowy w koncie bankowym. Dzięki niemu można pozyskać dodatkowe środki od ręki, bez żadnych formalności. Dowiedz się, czym jest limit kredytowy i jak go używać.
Limit kredytowy to rodzaj kredytu powiązanego z rachunkiem bankowym. Bywa on nazywany także linią kredytową lub limitem debetowym. Bank udostępnia klientowi określoną pulę środków, która może być przez niego dowolnie wykorzystana.
Jak to działa w praktyce? Mając limit kredytowy w koncie, możesz wydać więcej pieniędzy niż wynika to z Twojego salda. Wykorzystanie limitu kredytowego wiąże się z powstaniem na Twoim rachunku tzw. debetu. Jest on automatycznie wyrównywany wraz z kolejnym wpływem środków. Limit kredytowy zapewnia więc właścicielowi rachunku większą elastyczność w gospodarowaniu pieniędzmi oraz daje dostęp do dodatkowych środków w razie takiej potrzeby.
Aby uruchomić limit kredytowy w koncie, trzeba złożyć odpowiedni wniosek oraz spełnić pewne kryteria. Przede wszystkim trzeba mieć rachunek osobisty i ukończone 18 lat. Ponadto wśród wymogów najczęściej znajdują się: posiadanie adresu na terenie Polski oraz wykazywanie stałego źródła dochodu.
Wniosek o limit kredytowy w koncie osobistym często można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez telefon, bez konieczności wizyty w oddziale. Procedura jest bardzo prosta, ale jej szczegółowy przebieg zależy od banku.
Limit kredytowy jest przyznawany przez bank w zależności od indywidualnej zdolności kredytowej klienta. Zdolność jest badana w taki sam sposób, jak przy zaciąganiu każdego innego zobowiązania. Bierze się przy tym pod uwagę przede wszystkim:
Zdolność kredytowa klienta obliczana jest jednak tylko raz, w momencie ubiegania się o limit kredytowy na rachunku. Dodatkowo bank bierze pod uwagę historię kredytową klienta, sprawdzając dane zawarte w BIK.
Nieodłącznym elementem każdego kredytu są odsetki, czyli koszty, jakie ponosi klient w związku z tym, że pożycza od banku pieniądze. W przypadku limitu kredytowego odsetki są naliczane tylko od jego wykorzystanej kwoty do momentu spłaty zadłużenia. Dodatkowo bank może jednak naliczać opłaty z tytułu:
Ile wynosi oprocentowanie? Jego wartość ustala bank. Jednak stawka nie może przekroczyć dwukrotności sumy stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktu procentowego. Przy stopie referencyjnej wynoszącej 6% maksymalne oprocentowanie wylicza się zatem według wzoru: 2 x (6% + 3,5%). Oznacza to, że w tym przypadku wynosi ono 19%.
Zastanawiasz się, czy warto uruchomić limit kredytowy w koncie osobistym?. Do największychzalet limitu kredytowego na rachunku bankowym należy zaliczyć:
Wśród wad tego rozwiązania można jednak wymienić:
Jak więc widać, limit kredytowy na rachunku sprawdza się w sytuacjach awaryjnych, jako tzw. poduszka bezpieczeństwa. Każdy musi jednak zadecydować samodzielnie, czy takie rozwiązanie mu odpowiada.
Limit kredytowy może być niezwykle pomocny w codziennym życiu. Trzeba jednak używać go odpowiedzialnie. Korzystanie z limitu to zaciąganie długu. Dlatego pamiętaj, aby nigdy nie pożyczać kwot, których nie będziesz w stanie spłacić! Ponadto:
Pamiętaj również, aby nie zwiększać limitu kredytowego, jeśli wiesz, że będziesz miał problemy ze spłatą tak dużego zadłużenia. Nie przyzwyczajaj się też do długu i staraj się nie korzystać z limitu kredytowego w każdym miesiącu. Wykorzystuj go jako narzędzie, które pomoże Ci zarządzać swoimi finansami.
Odpowiedni kredyt może pomóc Ci spełnić marzenia, zrealizować plany inwestycyjne czy pokonać nagłe trudności finansowe. Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, warto wiedzieć, jakie są etapy całego procesu oraz co jest sprawdzane przez banki i instytucje finansowe podczas rozpatrywania Twojego wniosku. Jak wziąć kredyt? Sprawdź!
więcejUdzielając Ci kredytu, bank musi sprawdzić, na ile prawdopodobne jest, że spłacisz zobowiązanie w terminie. Dlatego, przed podjęciem decyzji kredytowej, weryfikuje Twoją sytuację finansową oraz historię w BIK. Czasami prosi też o zabezpieczenie kredytu. Co to takiego? Jakie rodzaje zabezpieczeń stosują banki?
więcejW Polsce jest ponad 6 milionów emerytów, przy czym średnia wysokość świadczenia pobieranego z ZUS nie przekracza 3000 zł. Nie dziwi więc fakt, że emeryci – w przypadku konieczności poniesienia większych wydatków – mogą szukać wsparcia w banku. Czy jednak kredyt jest dla emeryta dostępny? Do jakiego wieku można go otrzymać?
więcej