Kredyt ze współkredytobiorcą – dla kogo jest i jak się o niego starać?

Potrzebujesz kredytu na realizację swoich celów? Nie musisz się o niego starać się samodzielnie.  Możesz zaciągnąć zobowiązanie  zarówno z partnerem, z którym pozostajesz w nieformalnym związku, jak i z członkiem rodziny, przyjacielem lub inną dowolną osobą. Sprawdź, kiedy warto starać się o wspólny kredyt i jakie warunki musisz spełnić, żeby takie finansowanie otrzymać.

Wspólny kredyt nie tylko dla małżonków

Dawniej wspólny kredyt kojarzył się głównie z małżonkami, jednak banki oferują go nie tylko parom w sformalizowanych związkach. Kredyt może być zaciągnięty przez osoby pozostające w różnych relacjach.  Możesz zatem wziąć wspólny kredyt z partnerem, z którym pozostajesz w nieformalnym związku, ale także z rodzicem, rodzeństwem, przyjacielem, a teoretycznie nawet z zupełnie obcą osobą. To ostatnie rozwiązanie nie jest jednak zalecane, ponieważ przy wspólnym zobowiązaniu kredytowym najważniejsze jest zaufanie.

Wspólny kredyt to praktyczna opcja dla tych, którzy chcą połączyć swoje dochody, aby zwiększyć szansę na pozytywną decyzję kredytową. Warto jednak pamiętać, że współkredytobiorcy są solidarnie odpowiedzialni za zobowiązanie! Oznacza to, że każda ze stron ma obowiązek spłaty pełnej kwoty kredytu w przypadku, gdyby druga osoba przestała go spłacać.

Wspólny kredyt mieszkaniowy dla osób niebędących małżeństwem

Kredyt hipoteczny partnerski to obecnie bardzo popularne rozwiązanie. Wysokie ceny nieruchomości i  wysokie koszty kredytów sprawiają, że uzyskanie kredytu mieszkaniowego samodzielnie jest trudne. Wspólny kredyt mieszkaniowy dla osób niebędących małżeństwem pozwala połączyć dochody dwóch osób, a tym samym uzyskać wyższą zdolność kredytową. Zakup nieruchomości staje się wówczas bardziej osiągalny. Dzięki wyższej zdolności można też sobie pozwolić na większy metraż lub lepszą lokalizację.

Wspólny kredyt hipoteczny z rodzicami

W tym miejscu warto podkreślić, że można również wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami. Ta opcja jest szczególnie korzystna dla osób młodych, które dopiero wkraczają w dorosłość i nie mają jeszcze wystarczająco wysokich dochodów. Rodzice, mając stabilną sytuację finansową, mogą wesprzeć swoje dzieci, zwiększając ich zdolność kredytową i umożliwiając zakup pierwszego mieszkania.

Współkredytobiorcy, którzy zaciągają kredyt mieszkaniowy, mogą ustalić procentowy udział każdej ze stron w nieruchomości. Można to zapisać w umowie kredytowej lub dodatkowym akcie notarialnym. Często korzysta się z tego rozwiązania, jeśli osoby biorące wspólnie kredyt hipoteczny miały różny udział w wysokości wkładu własnego.

Kredyt gotówkowy ze współkredytobiorcą

Kredyt na dwie osoby to opcja nie tylko dla tych, którzy planują zakup mieszkania. Banki oferują również możliwość zaciągnięcia kredytu gotówkowego ze współkredytobiorcą. Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel, dlatego jest to rozwiązanie odpowiednie dla osób planujących różnego rodzaju wspólne wydatki, takie jak np. zakup samochodu, remont czy wyjazd wakacyjny.

Kredyt ze współkredytobiorcą – dla kogo? Kto może wziąć wspólny kredyt?

Współkredytobiorcą może zostać każdy, kto ma stałe dochody i odpowiednią zdolność kredytową. Dzięki współkredytobiorcy banki są skłonne zaoferować korzystniejsze warunki i wyższe kwoty kredytu gotówkowego.

Wspólna odpowiedzialność za kredyt daje większe możliwości, ale jednocześnie wymaga dobrej komunikacji i ustalenia wspólnych zasad dotyczących spłaty. Bankowi wystarczy informacja, że obie strony są zdolne do spłaty zobowiązania. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku problemów jednej ze stron cała odpowiedzialność finansowa może spaść na drugiego współkredytobiorcę.

 Warto także pamiętać, że wszyscy współkredytobiorcy będą wpisani do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Zobowiązanie w jednakowym stopniu obciąża każdego ze współkredytobiorców i są oni za nie odpowiedzialni solidarnie.

Osoby z nieuregulowanymi zobowiązaniami lub wpisami do rejestru dłużników mogą napotkać trudności przy składaniu wniosku. Dlatego warto wcześniej pobrać Raport BIK, aby sprawdzić informacje o swoim zadłużeniu i uregulować ewentualne zaległości. Swoją historię kredytową w BIK powinna sprawdzić każda z osób planujących wspólny kredyt – bo obie strony będą sprawdzane w BIK przez bank po złożeniu wniosku o udzielenie finansowania.  

Kredyt ze współkredytobiorcą – dlaczego warto?

Wspólny kredyt zapewnia wiele korzyści. Do najważniejszych należą:

·        możliwość uzyskania lepszych warunków – połączenie dochodów obu osób wpływa na pozytywną ocenę w oczach banku, który może zaoferować niższe oprocentowanie;

·        większa kwota kredytu – połączone dochody to także wyższa zdolność kredytowa, dzięki której można pozwolić sobie np. na zakup lepszej nieruchomości;

·        podział odpowiedzialności – współkredytobiorcy mogą dzielić między sobą koszty związane ze spłatą rat, co obniża indywidualne miesięczne obciążenia;

·        budowanie historii kredytowej – dla młodych osób kredyt ze współkredytobiorcą może być dobrym sposobem na budowanie solidnej historii kredytowej w BIK, co zwiększa ich wiarygodność jako kredytobiorców w przyszłości.

Warto jednak mieć na uwadze, że każde zobowiązanie finansowe wymaga odpowiedzialności i zaangażowania obu stron. Podstawowym obowiązkiem współkredytobiorców jest bowiem terminowe spłacanie zobowiązania.

Kredyt ze współkredytobiorcą – na co uważać?

Decyzja o wspólnym kredycie powinna być dokładnie przemyślana. Podjęcie takiego zobowiązania to nie tylko potencjalne korzyści, ale także duża odpowiedzialność. Dlatego wspólny kredyt warto zaciągać tylko z zaufaną osobą. Należy też rozważyć różne scenariusze, w tym ryzyko związane z sytuacją, gdy związek lub przyjaźń nie przetrwają próby czasu. Co warto wiedzieć?

·        Jeśli współkredytobiorcy zdecydują się na rozstanie lub nastąpi konflikt w rodzinie czy też między przyjaciółmi, kredyt wciąż pozostaje do spłaty. Odpowiedzialność nadal spoczywa na wszystkich kredytobiorcach.

·        Jeśli jedna ze stron przestaje spłacać kredyt, bank może domagać się całkowitej spłaty od drugiego kredytobiorcy. Banki nie zwalniają z odpowiedzialności żadnej ze stron. Nie interesują się też relacjami pomiędzy współkredytobiorcami – ważne, aby kredyt był spłacany terminowo.

·        Współkredytobiorcy mogą ustalić między sobą zasady regulowania rat. Warto przy tym monitorować, czy nie dochodzi do opóźnień.

·        Możliwe jest też przejęcie kredytu przez jedną ze stron, ale wymaga to zgody banku. Konieczne jest też ponowne zbadanie zdolności kredytowej – jedna osoba może przejąć kredyt tylko wtedy, gdy ma odpowiednią zdolność.

·        W przypadku kredytów hipotecznych współkredytobiorcy niekiedy decydują się na sprzedaż nieruchomości – to najprostszy sposób na rozwiązanie problemu wspólnego kredytu po rozstaniu czy konflikcie.

·        Decydując się na kredyt ze współkredytobiorcą, warto zadbać o jasne ustalenia dotyczące przyszłych spłat, a nawet formalne umowy. Przy zaciąganiu wspólnego kredytu bez ślubu możliwe jest zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej, która określą zasady podziału zobowiązań czy np. kupowanej nieruchomości. To pomaga uniknąć późniejszych nieporozumień i komplikacji prawnych.

Pod tym względem wspólny kredyt bez ślubu nie różni się praktycznie niczym od tego zaciąganego przez małżonków. Z odpowiednimi ustaleniami i przygotowaniem kredyt partnerski może być niezwykle korzystnym rozwiązaniem.

Przeczytaj również