Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Jeśli wnioskowałeś o kredyt lub pożyczkę, masz kartę kredytową, limit w koncie bądź jesteś poręczycielem, Twoje dane są w BIK. Podobnie jak pozostałych 25 milionów osób, które mają jakieś zobowiązania kredytowe. Co ważne 90% tych informacji to dane pozytywne.
Zastanawiasz się, jak to się dzieje?
Twoje dane są przesyłane do BIK za każdym razem, kiedy starasz się o jakiś produkt kredytowy w banku lub innej instytucji finansowej współpracującej z BIK. Następnie, już po udzieleniu Ci kredytu, do BIK regularnie spływają informacje o tym, jak spłacasz swoje zobowiązania - w terminie czy z opóźnieniami. Dane te są aktualizowane przynajmniej raz w tygodniu, aż do całkowitej spłaty zobowiązania. Do BIK przekazywane są informacje ze wszystkich banków, SKOK-ów oraz większości firm pożyczkowych.
Jeśli przydarzy Ci się opóźnienie w spłacie powyżej 60 dniu, bank powinien poinformować Cię, że jeśli w ciągu kolejnych 30 dni od daty otrzymania informacji nie uregulujesz zaległych opłat, Twoje dane będą przetwarzane przez BIK przez 5 lat, od dnia całkowitej spłaty zobowiązania.
Biura kredytowe, takie jak BIK, działają na całym świecie i pełną takie same funkcje. Z jednej strony pozwalają bankom i innym instytucjom minimalizować ryzyko kredytowe, czyli udzielać kredytów tym osobom, które będą w stanie je spłacić. Z drugiej strony umożliwiają każdej osobie dostęp do wszystkich danych na swój temat przekazanych przez bank czy inną instytucję finansową. Pamiętaj, że możesz w dowolnym momencie pobrać Raport BIK i sprawdzić, jakie informacje na Twój temat przekazano do BIK.
Marzysz o własnym mieszkaniu, ale ceny na rynku nieruchomości sprawiają, że wydaje się to nieosiągalne? Rząd przedstawia nową inicjatywę – program „Klucz do mieszkania”, który ma na celu ułatwienie Polakom zakupu pierwszego lokum. Na czym ma polegać to rozwiązanie, jakie korzyści przyniesie, kto będzie mógł z niego skorzystać?
więcejZakupy bez konieczności natychmiastowego wydawania pieniędzy brzmią jak spełnienie marzeń? Ta właśnie działa Buy Now Pay Later (BNPL), czyli mechanizm odroczonej płatności. To coraz popularniejszy sposób na finansowanie zakupów, dzięki któremu możesz spełnić swoją potrzebę lub zachciankę natychmiast, bez czekania, aż zbierzesz odpowiednie fundusze. Jak dokładnie działają płatności odroczone? Kto może z nich skorzystać i czy warto? Sprawdź!
więcejUdzielając Ci kredytu, bank musi sprawdzić, na ile prawdopodobne jest, że spłacisz zobowiązanie w terminie. Dlatego, przed podjęciem decyzji kredytowej, weryfikuje Twoją sytuację finansową oraz historię w BIK. Czasami prosi też o zabezpieczenie kredytu. Co to takiego? Jakie rodzaje zabezpieczeń stosują banki?
więcej