Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Dobra historia zależy przede wszystkim od terminowej spłaty wszystkich swoich kredytów. Spłacasz wszystko w terminie = masz dobrą historię. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak świadomie budować swoją historię kredytową.
Korzystaj mądrze z kredytów
Każdy kredyt spłacony w terminie wpływa pozytywnie na Twoją historię kredytową. Warto więc rozważyć np. zakup jakiegoś sprzętu na raty albo wzięcie drobnego kredytu, szczególnie jeśli w przyszłości planujesz ubiegać się np. o kredyt hipoteczny. W ten sposób zaczniesz budować swój obraz rzetelnego kredytobiorcy.
Wyraź zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie
Dzięki temu instytucje finansowe będą widzieć, że Twoje wcześniejsze kredyty były spłacane w terminie. Bez tej zgody Twoja historia kredytowa będzie ograniczała się tylko do aktualnych kredytów albo tych spłacanych z opóźnieniami.
Nie bierz zbyt wielu kredytów na raz
Terminowość spłat kredytów to ważny, ale nie jedyny czynnik wpływający na Twoją historię kredytową. Banki sprawdzą też w BIK, ile masz aktualnie kredytów - żeby ocenić, czy kolejny kredyt nie obciąży Cię za bardzo. Złym pomysłem jest też spłacanie jednego kredytu drugim, bo w ten sposób możesz wpaść w pętlę zadłużenia.
Kontroluj swoją historię kredytową
Sprawdzaj regularnie swoją historię kredytową w BIK. W ten sposób wychwycisz ewentualne nieprawidłowości. Możesz też zobaczyć, co banki widzą na Twój temat - jest to ważne szczególnie, gdy zamierzasz złożyć wniosek o kredyt.
W razie kłopotów ze spłatą rozmawiaj z bankiem
Jeśli masz lub przewidujesz problemy ze spłatą kredytu, skontaktuj się z bankiem i spróbuj wynegocjować nowe zasady spłaty. Im dłużej zalegasz ze spłatą, tym bardziej pogarszasz swoją historię kredytową.
Udzielając Ci kredytu, bank musi sprawdzić, na ile prawdopodobne jest, że spłacisz zobowiązanie w terminie. Dlatego, przed podjęciem decyzji kredytowej, weryfikuje Twoją sytuację finansową oraz historię w BIK. Czasami prosi też o zabezpieczenie kredytu. Co to takiego? Jakie rodzaje zabezpieczeń stosują banki?
więcejW Polsce jest ponad 6 milionów emerytów, przy czym średnia wysokość świadczenia pobieranego z ZUS nie przekracza 3000 zł. Nie dziwi więc fakt, że emeryci – w przypadku konieczności poniesienia większych wydatków – mogą szukać wsparcia w banku. Czy jednak kredyt jest dla emeryta dostępny? Do jakiego wieku można go otrzymać?
więcejPotrzebujesz dodatkowych środków, ale nie masz czasu na skomplikowane formalności? A może nie masz jak udowodnić swojego stałego zatrudnienia? Sprawdź, czy i gdzie można uzyskać kredyt na dowód bez umowę o pracę. Wyjaśniamy też, jak działają takie produkty i co musisz zrobić, aby uzyskać finansowanie.
więcej